Razvoj železničkog saobraćaja
Poslato: 13 Maj 2012, 23:03
Razvoj železničkog saobraćaja
Prelaz između vagona koje su vukli konji i onih koje su vukle parne lokomotive bio je postupan pa se sve do 1835. godine često događalo da su u slučaju kvara ili preopterećenosti lokomotive zamenjivane konjima. Železnica je takav vid saobraćaja koji se odvija određenim prugama. Za železnički saobraćaj bitni su fizički elementi pruge i železnička vozila, bilo da su to klasične pruge, ili pak podzemne železnice.
Železnički saobraćaj je jedan od najstarijih modernih vidova prevoza.
Prve pruge nisu građene za železnicu. Njihova pojava datira iz 17. i 18. veka, kada su služile za izvlačenje uglja i ostalih ruda iz rudnika pomoću vagoneta, koji su bili pokretani ljudskom snagom, odnosno kasnije životinjskom vučom. Nakon prve probe železnica se vrlo brzo širi po Engleskoj. Tu ona postiže značajne rezultate. Postoji podatak da je već 1829. godine na pruzi Mančester - Liverpul voz postizao brzinu od 56 km/h. Ubrzo nakon toga javljaju se prve železnice i u drugim evropskim zemljama. Francuska dobija prvu železnicu 1827.godine, Austrija, Češka i SAD dobijaju prvu železnicu 1829.godine, Belgija i Nemačka 1835.godine, carska Rusija 1838.godine, Indija 1853.godine i Australija 1854. godine.
U razvoju železnica u svetu značajne su gradnje transkontinentalnih železnica. Prva je izgrađena 1869. godine od jedne do druge obale SAD-a. Transsibirska železnica se gradila od 1892. godine do 1905. godine, a njena ukupna dužina je 9.337 km.
Danas u svetu postoji 1.201.237 km pruga i stalno se povećava. Oko 70% ukupne mreže železničkih pruga poseduju Evropa i Severna Amerika. U Evropi ima oko 370.000 km železničkih pruga. Najgušću železničku mrežu, s obzirom na veličinu teritorije ima Belgija. Najveću ukupnu dužinu pruga imaju SAD i Rusija. Najelektrificiranije železnice ima Švajcarska - 98%. Najveći promet putnika ima Japan. Najveći robni promet imaju Rusija i SAD. Vrlo je karakteristično da se železnica širila gotovo paralelno sa razvojem industrijskog načina proizvodnje. Logično je da se prva železnica pojavila u Engleskoj - zemlji pojave industrijske revolucije. Industrijski način proizvodnje koji daje veliku masu proizvoda nužno zahteva oblik saobraćaja koji je u stanju da organizuje masovni prevoz robe na kopnu. Savremena železnica je i danas vodeći svetski oblik robnog kopnenog prometa. Ona najbolje odgovara većini zahteva koje pred saobraćaj postavlja savremeni industrijski razvoj, posebno u pogledu masovnog prevoza tereta.
Danas nije više naglasak na izgradnji novih železničkih pruga. One se grade u manjem obimu i to samo u onim delovima sveta gde treba kopnom osigurati jeftiniji prevoz većih količina tereta u određenom pravcu. Značajnija je danas karakteristika železnice njeno prestrojavanje u organizacionom smislu, kako bi bila sposobna da prati nove zahteve društva i privrede. Obično se o tom unutrašnjem prestrojavanju govori kao o modernizaciji železnice, sve u želji da u mnogim delovima sveta ovaj oblik transporta ponovno povrati svoj poljuljani položaj prvog prevoznika.
Usprkos modernizacije železnica gubi na značenju, prvenstveno usled snažnijeg razvoja novih mlađih grana saobraćaja, kao npr. drumskog i avionskog. Poslednjih 30-ak godina železnički saobraćaj beleži pad u prevozu putnika i roba. 1970. godine železnicom je prevezeno 21% tereta i 10,2% putnika, a 2000. godine taj udeo iznosi je svega 8,1% tereta i 6,3% putnika. Glavni razlog pada prometa je ne konkurentnost železnice u odnosu na drumski saobraćaj. Železnički saobraćaj ne omogućava transport robe od vrata do vrata, česta su kašnjenja usled korišćenja zajedničkih saobraćajnih pravaca za putnički i teretni saobraćaj, duže trajanje prevoza zbog zadržavanja na granicama (potreba za promenom osoblja zbog različite signalizacije, lokomotiva itd) Sve to ne zadovoljava velika preduzeća kod kojih je preciznost u vremenu nužna. Daljnji problemi su i nedostatak direktnog nadzora nad vozovima od strane kompanija, nekompletne kompjuterske mreže, različita širina koloseka, nekompatibilni nacionalni zakoni. Uopšteno nedostaje međunarodna tehnička regulacija što je nužno da bi se stvorilo integrisano železničko područje. Ali prednosti željeznice su brojne. Najznačajnije su da je to danas čist oblik saobraćaja koji koristi električnu energiju, a u jedan voz moguće je staviti 50 do 60 puta više tereta nego na kamion. Zbog sve veće zagušenosti puteva sa jedne strane i odredbi sporazuma u Mastrihtu i Rimu, javila se potreba za stvaranjem jednog jedinstvenog evropskog železničkog sistema. Zbog toga je revitalizacija železnice nužna te je nužno stvoriti efikasan i konkurentan železnički sistem. Kako bi se to postiglo ulažu se velika sredstva, tako je 2001. godine iz državnih sredstava zemalja članica EU ukupno uloženo 40 milijardi evra u železnički saobraćaj. Da bi se stvorio jedinstveni evropski željeznički sistem bilo je potrebno doneti određene pravne regulative. Donešene su regulative o otvaranju tržišta za prevoz putnika i robe, o interoperabilnost vozova velikih brzina i običnih vozova, o uslovima izdvajanja finansijskih sredstava od strane države, o pristupu mreži itd. Savremene železnice sveta imaju posebnu ulogu u povezivanju tržišnih industrijskih predela sveta, industrijskih reona i centara. Izuzetan je njihov značaj za savladavanje velikih kontinentalnih udaljenosti. Tako su u svetu poznate transkontinentalne pruge: Severna transkanadska pruga, Južna transkanadska pruga, Severna pacifička pruga (SAD) Centralna pacifička pruga (SAD), Južna pacifička pruga (SAD) Buenos Aires - Valparaiso, Buenos Aires - Antofagasta, Australijska transkontinentalna pruga, Transsibirska železnica, zatim pruga Peking - Alma Ata i Centralno afrička transkontinentalna pruga (Lobito - Beira). Evropa je takođe išarana prugama transkontinentalnog karaktera.
Gustoća železničke mreže, kao jedan od opštih pokazatelja o stepenu razvijenosti železnice, vrlo je različita u svetu. Najveću gustoću železnica imaju Evropa i SAD, u kojima je skoncentrirana većina železničke mreže sveta. Tako npr. na 100 km kvadratnih površine dolazi u Belgiji 13,9 km pruga, u Velikoj Britaniji 9,7 km, Švajcarskoj 12,1 km, Nemačkoj 11,9 km, Danskoj 10,7 km, Holandiji 9,3 km, Francuskoj 6,7, Italiji 6,7 i SAD 4,5 km. S druge strane postoji još niz zemalja u svetu koje nemaju ni jednu ili eventualno samo jednu prugu. Železničke pruge su neujednačenog tipa. Postoji značajna razlika u širini koloseka u pojedinim zemljama, pa to otežava međunarodni saobraćaj. Najrasprostranjeniji je tzv. normalni kolosek širine koloseka 1435 mm. Taj raspon ima oko 70% svetskih pruga. Širi kolosek imaju železnice bivšeg SSSR-a (1524 mm), Španije(1675 mm), Irske, Finske, Argentine, Indije i Australije (1600 mm). U mnogim zemljama i unutar njih samih širina koloseka železničke mreže je različita. U nekim zemljama, kao npr. u Čileu, Brazilu, Argentini, Egiptu, Tajlandu, ima 3-7 različitih širina koloseka. Naravno da ovo uveliko ometa obimniji razvoj železnice zbog povećanog pretovara. U skladu sa modernizacijom železnice ponajpre ide elektrifikacija pruga i promena vučnih vozila. Tako, npr. u SAD-u su gotovo sve lokomotive na dizel pogon, dok npr. u Švajcarskoj sa gotovo 100% elektrificiranim prugama, praktično sve su lokomotive na električni pogon. Godine 1994. procjenjuje se da je u svetu bilo između 190.000 i 195.000 km elektrificiranih pruga, od čega na Evropu otpada čak 147.760 km.
U borbi za prestiž sa drugim granama u vlastitoj zemlji, a zatim i za prestiž nad železnicama drugih zemalja, niz železnica nastoji povećati brzine prevoza. Posebno se u tom pogledu ističu železnice Japana i Francuske, a veće planove imaju i železnice SAD-a. Jedna od najpoznatijih brzih železnica u svetu je Tokaido, železnica sa brzinom do 250 km na sat. Prugu od 515 kilometara voz pređe za 3 sata i 10 minuta na relaciji Tokio - Osaka. Te brzine su se u novije vreme i povećale. Francuske železnice već imaju nekoliko super brzih vozova iz Pariza na razne strane sa prosečnim brzinama iznad 150 km na sat ili sa brzinom od 380 km na sat na pruzi Pariz -Lion. TŽV Atlantik, novi voz u Francuskoj postigao je kod grada Tursa brzinu od 515,3 km na sat. Veoma je brza i linija između Njujorka i Wašingtona. Put od 362 km, uz usputno zaustavljanje na nekoliko stanica, voz pređe za otprilike 3 sata. U Kanadi postoji vrlo brza železnička veza između Montreala i Toronta. Vozovi razdaljinu od 536 km pređu za 4 sata. U Nemačkoj je brzi voz Inter Siti Eksperimental koji vozi na liniji Wirzburg -Fulda, postigao 1988. godine maksimalnu brzinu od 406,9 km na sat. Svi su ovi brzi vozovi organizovani za prevoz putnika u gusto naseljenim krajevima ili pak između dva ili više većih gradskih centara. Kod svih ovih vozova je na već postojećim železničkim pravcima zabeležen osetan porast putnika i do 50%. Uz brzinu putovanja sve se više pažnje posvećuje i udobnosti. Neosporno je da su železnice u velikoj prednosti nad drumskim prevozom upravo u mogućnosti povećanja udobnosti putovanja. Za povećanje kapaciteta železničkog prevoza uz promenu vučnih vozila i adekvatno povećanje dužine vozova, sve se više pribegava izgradnji još jednog ili više paralelnih koloseka.
U savremenom svetskom železničkom transportu sve se više za uspešniju organizaciju saobraćaja uvodi elektronika. Ona ima i naročito specifičan zadatak, da poveća već ionako relativno veliku sigurnost železničkog saobraćaja.
Prelaz između vagona koje su vukli konji i onih koje su vukle parne lokomotive bio je postupan pa se sve do 1835. godine često događalo da su u slučaju kvara ili preopterećenosti lokomotive zamenjivane konjima. Železnica je takav vid saobraćaja koji se odvija određenim prugama. Za železnički saobraćaj bitni su fizički elementi pruge i železnička vozila, bilo da su to klasične pruge, ili pak podzemne železnice.
Železnički saobraćaj je jedan od najstarijih modernih vidova prevoza.
Prve pruge nisu građene za železnicu. Njihova pojava datira iz 17. i 18. veka, kada su služile za izvlačenje uglja i ostalih ruda iz rudnika pomoću vagoneta, koji su bili pokretani ljudskom snagom, odnosno kasnije životinjskom vučom. Nakon prve probe železnica se vrlo brzo širi po Engleskoj. Tu ona postiže značajne rezultate. Postoji podatak da je već 1829. godine na pruzi Mančester - Liverpul voz postizao brzinu od 56 km/h. Ubrzo nakon toga javljaju se prve železnice i u drugim evropskim zemljama. Francuska dobija prvu železnicu 1827.godine, Austrija, Češka i SAD dobijaju prvu železnicu 1829.godine, Belgija i Nemačka 1835.godine, carska Rusija 1838.godine, Indija 1853.godine i Australija 1854. godine.
U razvoju železnica u svetu značajne su gradnje transkontinentalnih železnica. Prva je izgrađena 1869. godine od jedne do druge obale SAD-a. Transsibirska železnica se gradila od 1892. godine do 1905. godine, a njena ukupna dužina je 9.337 km.
Danas u svetu postoji 1.201.237 km pruga i stalno se povećava. Oko 70% ukupne mreže železničkih pruga poseduju Evropa i Severna Amerika. U Evropi ima oko 370.000 km železničkih pruga. Najgušću železničku mrežu, s obzirom na veličinu teritorije ima Belgija. Najveću ukupnu dužinu pruga imaju SAD i Rusija. Najelektrificiranije železnice ima Švajcarska - 98%. Najveći promet putnika ima Japan. Najveći robni promet imaju Rusija i SAD. Vrlo je karakteristično da se železnica širila gotovo paralelno sa razvojem industrijskog načina proizvodnje. Logično je da se prva železnica pojavila u Engleskoj - zemlji pojave industrijske revolucije. Industrijski način proizvodnje koji daje veliku masu proizvoda nužno zahteva oblik saobraćaja koji je u stanju da organizuje masovni prevoz robe na kopnu. Savremena železnica je i danas vodeći svetski oblik robnog kopnenog prometa. Ona najbolje odgovara većini zahteva koje pred saobraćaj postavlja savremeni industrijski razvoj, posebno u pogledu masovnog prevoza tereta.
Danas nije više naglasak na izgradnji novih železničkih pruga. One se grade u manjem obimu i to samo u onim delovima sveta gde treba kopnom osigurati jeftiniji prevoz većih količina tereta u određenom pravcu. Značajnija je danas karakteristika železnice njeno prestrojavanje u organizacionom smislu, kako bi bila sposobna da prati nove zahteve društva i privrede. Obično se o tom unutrašnjem prestrojavanju govori kao o modernizaciji železnice, sve u želji da u mnogim delovima sveta ovaj oblik transporta ponovno povrati svoj poljuljani položaj prvog prevoznika.
Usprkos modernizacije železnica gubi na značenju, prvenstveno usled snažnijeg razvoja novih mlađih grana saobraćaja, kao npr. drumskog i avionskog. Poslednjih 30-ak godina železnički saobraćaj beleži pad u prevozu putnika i roba. 1970. godine železnicom je prevezeno 21% tereta i 10,2% putnika, a 2000. godine taj udeo iznosi je svega 8,1% tereta i 6,3% putnika. Glavni razlog pada prometa je ne konkurentnost železnice u odnosu na drumski saobraćaj. Železnički saobraćaj ne omogućava transport robe od vrata do vrata, česta su kašnjenja usled korišćenja zajedničkih saobraćajnih pravaca za putnički i teretni saobraćaj, duže trajanje prevoza zbog zadržavanja na granicama (potreba za promenom osoblja zbog različite signalizacije, lokomotiva itd) Sve to ne zadovoljava velika preduzeća kod kojih je preciznost u vremenu nužna. Daljnji problemi su i nedostatak direktnog nadzora nad vozovima od strane kompanija, nekompletne kompjuterske mreže, različita širina koloseka, nekompatibilni nacionalni zakoni. Uopšteno nedostaje međunarodna tehnička regulacija što je nužno da bi se stvorilo integrisano železničko područje. Ali prednosti željeznice su brojne. Najznačajnije su da je to danas čist oblik saobraćaja koji koristi električnu energiju, a u jedan voz moguće je staviti 50 do 60 puta više tereta nego na kamion. Zbog sve veće zagušenosti puteva sa jedne strane i odredbi sporazuma u Mastrihtu i Rimu, javila se potreba za stvaranjem jednog jedinstvenog evropskog železničkog sistema. Zbog toga je revitalizacija železnice nužna te je nužno stvoriti efikasan i konkurentan železnički sistem. Kako bi se to postiglo ulažu se velika sredstva, tako je 2001. godine iz državnih sredstava zemalja članica EU ukupno uloženo 40 milijardi evra u železnički saobraćaj. Da bi se stvorio jedinstveni evropski željeznički sistem bilo je potrebno doneti određene pravne regulative. Donešene su regulative o otvaranju tržišta za prevoz putnika i robe, o interoperabilnost vozova velikih brzina i običnih vozova, o uslovima izdvajanja finansijskih sredstava od strane države, o pristupu mreži itd. Savremene železnice sveta imaju posebnu ulogu u povezivanju tržišnih industrijskih predela sveta, industrijskih reona i centara. Izuzetan je njihov značaj za savladavanje velikih kontinentalnih udaljenosti. Tako su u svetu poznate transkontinentalne pruge: Severna transkanadska pruga, Južna transkanadska pruga, Severna pacifička pruga (SAD) Centralna pacifička pruga (SAD), Južna pacifička pruga (SAD) Buenos Aires - Valparaiso, Buenos Aires - Antofagasta, Australijska transkontinentalna pruga, Transsibirska železnica, zatim pruga Peking - Alma Ata i Centralno afrička transkontinentalna pruga (Lobito - Beira). Evropa je takođe išarana prugama transkontinentalnog karaktera.
Gustoća železničke mreže, kao jedan od opštih pokazatelja o stepenu razvijenosti železnice, vrlo je različita u svetu. Najveću gustoću železnica imaju Evropa i SAD, u kojima je skoncentrirana većina železničke mreže sveta. Tako npr. na 100 km kvadratnih površine dolazi u Belgiji 13,9 km pruga, u Velikoj Britaniji 9,7 km, Švajcarskoj 12,1 km, Nemačkoj 11,9 km, Danskoj 10,7 km, Holandiji 9,3 km, Francuskoj 6,7, Italiji 6,7 i SAD 4,5 km. S druge strane postoji još niz zemalja u svetu koje nemaju ni jednu ili eventualno samo jednu prugu. Železničke pruge su neujednačenog tipa. Postoji značajna razlika u širini koloseka u pojedinim zemljama, pa to otežava međunarodni saobraćaj. Najrasprostranjeniji je tzv. normalni kolosek širine koloseka 1435 mm. Taj raspon ima oko 70% svetskih pruga. Širi kolosek imaju železnice bivšeg SSSR-a (1524 mm), Španije(1675 mm), Irske, Finske, Argentine, Indije i Australije (1600 mm). U mnogim zemljama i unutar njih samih širina koloseka železničke mreže je različita. U nekim zemljama, kao npr. u Čileu, Brazilu, Argentini, Egiptu, Tajlandu, ima 3-7 različitih širina koloseka. Naravno da ovo uveliko ometa obimniji razvoj železnice zbog povećanog pretovara. U skladu sa modernizacijom železnice ponajpre ide elektrifikacija pruga i promena vučnih vozila. Tako, npr. u SAD-u su gotovo sve lokomotive na dizel pogon, dok npr. u Švajcarskoj sa gotovo 100% elektrificiranim prugama, praktično sve su lokomotive na električni pogon. Godine 1994. procjenjuje se da je u svetu bilo između 190.000 i 195.000 km elektrificiranih pruga, od čega na Evropu otpada čak 147.760 km.
U borbi za prestiž sa drugim granama u vlastitoj zemlji, a zatim i za prestiž nad železnicama drugih zemalja, niz železnica nastoji povećati brzine prevoza. Posebno se u tom pogledu ističu železnice Japana i Francuske, a veće planove imaju i železnice SAD-a. Jedna od najpoznatijih brzih železnica u svetu je Tokaido, železnica sa brzinom do 250 km na sat. Prugu od 515 kilometara voz pređe za 3 sata i 10 minuta na relaciji Tokio - Osaka. Te brzine su se u novije vreme i povećale. Francuske železnice već imaju nekoliko super brzih vozova iz Pariza na razne strane sa prosečnim brzinama iznad 150 km na sat ili sa brzinom od 380 km na sat na pruzi Pariz -Lion. TŽV Atlantik, novi voz u Francuskoj postigao je kod grada Tursa brzinu od 515,3 km na sat. Veoma je brza i linija između Njujorka i Wašingtona. Put od 362 km, uz usputno zaustavljanje na nekoliko stanica, voz pređe za otprilike 3 sata. U Kanadi postoji vrlo brza železnička veza između Montreala i Toronta. Vozovi razdaljinu od 536 km pređu za 4 sata. U Nemačkoj je brzi voz Inter Siti Eksperimental koji vozi na liniji Wirzburg -Fulda, postigao 1988. godine maksimalnu brzinu od 406,9 km na sat. Svi su ovi brzi vozovi organizovani za prevoz putnika u gusto naseljenim krajevima ili pak između dva ili više većih gradskih centara. Kod svih ovih vozova je na već postojećim železničkim pravcima zabeležen osetan porast putnika i do 50%. Uz brzinu putovanja sve se više pažnje posvećuje i udobnosti. Neosporno je da su železnice u velikoj prednosti nad drumskim prevozom upravo u mogućnosti povećanja udobnosti putovanja. Za povećanje kapaciteta železničkog prevoza uz promenu vučnih vozila i adekvatno povećanje dužine vozova, sve se više pribegava izgradnji još jednog ili više paralelnih koloseka.
U savremenom svetskom železničkom transportu sve se više za uspešniju organizaciju saobraćaja uvodi elektronika. Ona ima i naročito specifičan zadatak, da poveća već ionako relativno veliku sigurnost železničkog saobraćaja.