Bosna i Hercegovina

Stanje danas, reportaže,stare fotografije, problemi..
Tbilisi
Ložač
Poruke: 77
Pridružen: 04 Jul 2023, 22:07
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Tbilisi »

Odličan stručni rad je napisao Siniša Lajnert. Naučio sam da je duljina žičare od rudnika Lješljani do separacije u Dobrljinu bila 9.5 km (7.8 km zračne linije). Ranije sam procijenio da je bilo 6 km.
Prilozi
Ljesljani.jpg
Ljesljani.jpg (41.51 KiB) Pregledano 566 puta
133.jpg
133.jpg (133.84 KiB) Pregledano 566 puta
133.jpg
133.jpg (133.84 KiB) Pregledano 566 puta

Tbilisi
Ložač
Poruke: 77
Pridružen: 04 Jul 2023, 22:07
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Tbilisi »

Separacija je bila malo južno od termoelektrane (visoki dimnjak) u Dobrljinu. Separacija je ujedno bila donja postaja teretne žičare.
Prilozi
Separacija.jpg
Separacija.jpg (20.09 KiB) Pregledano 564 puta
Termoelektrana.jpg
Termoelektrana.jpg (21.67 KiB) Pregledano 564 puta
Zicara.jpg
Zicara.jpg (25.83 KiB) Pregledano 564 puta

Tbilisi
Ložač
Poruke: 77
Pridružen: 04 Jul 2023, 22:07
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Tbilisi »

Skela Kozibrod - Dobrljin je sigurno plovila šezdesetih. Na ortofoto snimci iz 1963. skela se jasno vidi uz desnu obalu Une.
Prilozi
Kozibrod.jpg
Kozibrod.jpg (48.58 KiB) Pregledano 563 puta
Una.jpg
Una.jpg (51 KiB) Pregledano 563 puta
Skela.Dobrljin.jpg
Skela.Dobrljin.jpg (69.27 KiB) Pregledano 563 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8240
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od PECELJ »

Mala opaska : Ipak je ovo samo Forum ljubitelja ćeleznice. Postoje i druga mesta (Forumi, Fb grupe) gde se može pisati o istorijatu nekog mesta !!!

Tbilisi
Ložač
Poruke: 77
Pridružen: 04 Jul 2023, 22:07
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Tbilisi »

Mislim da sam prilično iscrpno odgovorio na pitanje "gdje je bila separacija", odnosno donja postaja teretne žičare.

Približno, separacija je bila između škole i slova "D" (od Dobrljin).

Na karti je ucrtan makadamski put od željezničke stanice Dobrljin do desne obale Une ("112.3"). Taj makadam nije ništa drugo nego "donji stroj" demontiranog uskotračnog kolosijeka, za koji sam već napisao, da je mogao služiti za prevoz trupaca (balvana), ali je moguće da se na tom mjestu vadio pijesak. Najteže je doći do podataka o šumskoj pruzi Dobrljin - Smiljanići - rijeka Strigova (o tome sam također pisao).

Ove ortofoto snimke pokrivaju samo hrvatsku stranu Une, pa ne mogu poslužiti da se vidi što se 1963. nalazilo u Dobrljinu.
Prilozi
Makadam.jpg
Makadam.jpg (204.15 KiB) Pregledano 536 puta
Donja.postaja.jpg
Donja.postaja.jpg (36.11 KiB) Pregledano 536 puta

Toma
Nadzornik pruge
Poruke: 48
Pridružen: 22 Feb 2017, 20:23
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Toma »

Tbilisi piše: 13 Mar 2024, 09:51 Najteže je doći do podataka o šumskoj pruzi Dobrljin - Smiljanići - rijeka Strigova (o tome sam također pisao).
Postoji podatak iz 1940. da je u Dobrljinu postojala pruga kolosiječne širine 800 mm (!!), i na njoj 3 parne lokomotive. Uz to, postoji dokument da je 1922. sagrađena uskotračna pruga do pilane u Grdanovcu, no nije jasno odakle - iz Volinje ili iz Dobrljina (naime, u dokumentu ne piše ništa pobliže o pruzi, ali je navedeno da je pilana 3 km od Volinje i 6 km od Dobrljina).

Možda zanimljivo za ovo istraživanje - u kolodvoru Volinja se i danas mogu pronaći ostaci usktračnog kolosijeka (koliko se sjećam, stavio sam neke fotke istog na forum zeljeznice.net).

pozdrav
toma

Tbilisi
Ložač
Poruke: 77
Pridružen: 04 Jul 2023, 22:07
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Tbilisi »

Izgnjavio sam se kopajući stare karte. Ako netko ima linkove od karata da mi olakša traganje, bio bih zahvalan.

Na ovom detalju stare karte, ucrtana je teretna žičara od rudnika mrkog ugljena Lješljani do separacije u Dobrljinu. Isto tako, ucrtan je uskotračni industrijski kolosijek od stanice Dobrljin do Une. Na Uni, između Kozibroda i Dobrljina ima nešto nacrtano, ali nema oznake da li je skela. Skele su često znale biti sastavni dio željezničke stanice, a negdje su naglašene u voznim redovima vlakova, pa je cijena karte za vlak uključivala i prevoz skelom. Kako je to bilo riješeno u Dobrljinu, valja istražiti. U Dobrljinu je Otto von Steinbeis izgradio ogromnu pilanu. Mnoštvo ljudi su radili u pilani (spominje se oko 1000). Oni su za tri dana mogli u pilani napraviti skelu i zaposliti dvoje ljudi da rade kao skeladžije, sve za potrebe stanice, pilane, termoelektrane, separacije, žičare. Željeznica je možda čak sufinancirala skeladžijama troškove održavanja. To treba zaista istražiti a ne mudrovati da je "ovo forum za željeznice".
Prilozi
Teretna.zicara.kolosijek.do.Une.jpg
Teretna.zicara.kolosijek.do.Une.jpg (164.83 KiB) Pregledano 528 puta

Tbilisi
Ložač
Poruke: 77
Pridružen: 04 Jul 2023, 22:07
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Tbilisi »

Selo Smiljanići se nalazi na lokaciji Grdanovac. Ucrtana je šumska pruga pokraj rijeke Strigova i pritoke Mekinja.
Prilozi
Grdanovac.Strigova.Mekinja.jpg
Grdanovac.Strigova.Mekinja.jpg (154.85 KiB) Pregledano 528 puta
Smiljanici.jpg
Smiljanici.jpg (104.99 KiB) Pregledano 528 puta

Toma
Nadzornik pruge
Poruke: 48
Pridružen: 22 Feb 2017, 20:23
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od Toma »

Iz Službenog glasnika o otvaranju pruge Podlugovi - Vareš

Slika

pozdrav
toma

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8240
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Bosna i Hercegovina

Poruka od PECELJ »

Željeznički most na rijeci Uni u MARTIN BRODU na Unskoj pruzu između Bihaća i Knina :

Željeznički most na rijeci Uni u Martin Brodu BiH.jpg
Željeznički most na rijeci Uni u Martin Brodu BiH.jpg (190.4 KiB) Pregledano 387 puta
Izvor : T.N.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železničke pruge iz našeg okruženja nekada i sada”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 33 gosta