Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8239
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

Povratak iz DUBROVNIKA sa đačke ekskurzije 1963.godine :

Dubrovnik, IX 1963. Povratak 1.jpg
Dubrovnik, IX 1963. Povratak 1.jpg (151.52 KiB) Pregledano 890 puta
Izvor : T.Nikodijević

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Ima par slika iz ove kolekcije. Ovo je neka ekskurzija koja se vraćala u Srbiju, čak mislim u Beograd. Slika je nastala negdje početkom jeseni.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8239
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

Detalj iz železničke stanice DUBROVNIK .

Snimljeno 1063-godine.

Na stanici Dubrovnik, IX 1963. 1.jpg
Na stanici Dubrovnik, IX 1963. 1.jpg (189.02 KiB) Pregledano 736 puta
Izvor : T.Nikodijević

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

PECELJ piše: 04 Okt 2023, 17:34 Detalj iz železničke stanice DUBROVNIK .

Snimljeno 1063-godine.


Na stanici Dubrovnik, IX 1963. 1.jpg
Izvor : T.Nikodijević
Ova slika ima vezu sa prethodnom slikom. Kako sam na prethodnoj slici napisao u kolekciji ima više slika i sve su nastale negdje krajem ljeta ili početkom jeseni.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8239
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

Malo više objašnjenja................

Stara železnička stanica MOSTAR .

Upravo stigao voz iz Dubrovnika za Sarajevo 60-te godine. Lokomotiva na čelu lompozicije je JŽ 185-xxx

Stara željeznička stanica i upravo stigao voz iz Dubrovnika za Sarajevo 60-te.jpg
Stara željeznička stanica i upravo stigao voz iz Dubrovnika za Sarajevo 60-te.jpg (190.38 KiB) Pregledano 667 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Lokomotiva serije 185 je bila poznata dole i po imenu Joka. Nije u pitanju vlak iz Dubrovnika. Ako je prispio vlak je najvjerovatnije ili iz Metkovića ili Gabele i u pitanju je lokal. Ako se dobro sjećam 1 lokal je išao iz Mstara do Metkovića i natrag i to čini mi se bio dopodnevni. Popodnevni je išao do Gabele i natrag. Osim ove solucije može biti još jedna a to je da je to lokal za Jablanicu. U to vrijeme ove lokomotive su uglavnom bile na lokalnim vlakovima na relacijama koje sam naveo. Znale su lokomotive ove serije biti manevarke u Dubrovniku.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8239
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

mali.paja piše: 09 Okt 2023, 22:52 Lokomotiva serije 185 je bila poznata dole i po imenu Joka. Nije u pitanju vlak iz Dubrovnika. Ako je prispio vlak je najvjerovatnije ili iz Metkovića ili Gabele i u pitanju je lokal. Ako se dobro sjećam 1 lokal je išao iz Mstara do Metkovića i natrag i to čini mi se bio dopodnevni. Popodnevni je išao do Gabele i natrag. Osim ove solucije može biti još jedna a to je da je to lokal za Jablanicu. U to vrijeme ove lokomotive su uglavnom bile na lokalnim vlakovima na relacijama koje sam naveo. Znale su lokomotive ove serije biti manevarke u Dubrovniku.
Hvala mali.paja na infornacijama. Vi to sigurno bolje znate,. ja sam preneo šta je pisalo !

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Što sam sada primjetio da je to stvarno stigao lokalo iz Metković/Gabela. Lokomotiva koja ga je dovukla čeka otpremu u ložionicu koja je udaljena nekih 600-700m. Garnitura je već spremna za natrag prema Metković/Gabela. Po čemu to tvrdim? Vidi se para i dim na drugoj strani garniture Od lokomotive koja je na vlaku.a na ovom službenom vagonu vidi se obješen završni signal koji je uvijek išao na zadnji vagon u vlaku. Ova garnituea do, bez lokomotive je za Jablanicu. Lokomotiva serije 185 pretpostavljam da čeka dolazak lokomotive na jablanički lokal kako bi poslije bila otpremljena u ložionicu.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8239
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

Železnička stanica DUBROVNIK 1963.godine

. Sprega lokomotiva JŽ 83-144 i 85.

Dubrovnik, IX1963. Sprega lokomotiva 83-144 i 85..jpg
Dubrovnik, IX1963. Sprega lokomotiva 83-144 i 85..jpg (319.8 KiB) Pregledano 561 put
Izvor : T.N.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Ako sam dobro upamtio lokomotiva serije 85 je 85-003. Ispred lokomotive stoji otpravnik Krsto Đurasović, Trebinjac. Imam tu sliku. Istu sam dobio u Pančevu od Webera. Podatke tko je bio otpravnik sam dobio od pokojnog (zaboravio sam ime ali imam negdje zapisano) Dubrovčanina koji je bio tamo otpravnik i kasnije šef kolodvora. Inače je bio oženjen sa ženom koja je bila sestra posljednjeg predsjednika vlade Jugoslavije Ante Markovića. Za one koji još ne znaju otac A.Markovića je rodom iz Konjica i bio je za vrijeme II Svjetskog rata šef ložionice u Zeleniki a poslije '45 u Dubrovniku.
Na kraju koji je ovo bio vlak? To je bio brzi za Sarajevo. Polazio je negdje ujutro oko 8-9 sati.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju