Pravilnici, Uputstva, Knjige.... vezano za železnicu

Knjige, časopisi vezani za železnicu
elrondecuba
Pružni radnik
Poruke: 7
Pridružen: 02 Nov 2023, 22:32
Kontakt:

Re: Pravilnici, Uputstva, Knjige.... vezano za železnicu

Poruka od elrondecuba »

mali.paja piše: 16 Nov 2023, 22:53

Kada odem u službu za VR (vozni red) vidjet ću da li ima što.
Hvala na ponudi.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pravilnici, Uputstva, Knjige.... vezano za železnicu

Poruka od mali.paja »

elrondecuba piše: 30 Nov 2023, 12:44
mali.paja piše: 16 Nov 2023, 22:53

Kada odem u službu za VR (vozni red) vidjet ću da li ima što.
Hvala na ponudi.
Ja sam neke podatke dobijao od bivše ZJŽ (Zajednica Jugoslavenskih željeznica). Te podatke sam u stvari sada dobio od ŽS-a. Pitat ću u Zagrebu da li mi mogu ustupiti mail i telefon od gospođe u ŽS-u koja mi je te podatke potražila. U Zagrebu je veliki problem što sve službe HŽ-a koje su nekad bile na okupu u zgradi Direkcije HŽ-a više ne sjede tamo. Od potresa u Zagrebu sve se raselilo po cijelom gradu. Zgrada je oštećena i trba konstrukcijsku obnovu. Nešto malo se vratilo u zgradu ali to su službe koje nemaju vezu sa prometom. Vratilo se nešto financija. Ja sam ovaj mjesec u Zagrebu na Božićnom vlaku cijeli mjesec pa ću ti tek iza Nove godine to potražiti. Ako dođeš u Zagreb mogu te ugostiti u Božićnom vlaku.

elrondecuba
Pružni radnik
Poruke: 7
Pridružen: 02 Nov 2023, 22:32
Kontakt:

Re: Pravilnici, Uputstva, Knjige.... vezano za železnicu

Poruka od elrondecuba »

mali.paja piše: 01 Dec 2023, 01:37
Ja sam neke podatke dobijao od bivše ZJŽ (Zajednica Jugoslavenskih željeznica). Te podatke sam u stvari sada dobio od ŽS-a. Pitat ću u Zagrebu da li mi mogu ustupiti mail i telefon od gospođe u ŽS-u koja mi je te podatke potražila. U Zagrebu je veliki problem što sve službe HŽ-a koje su nekad bile na okupu u zgradi Direkcije HŽ-a više ne sjede tamo. Od potresa u Zagrebu sve se raselilo po cijelom gradu. Zgrada je oštećena i trba konstrukcijsku obnovu. Nešto malo se vratilo u zgradu ali to su službe koje nemaju vezu sa prometom. Vratilo se nešto financija. Ja sam ovaj mjesec u Zagrebu na Božićnom vlaku cijeli mjesec pa ću ti tek iza Nove godine to potražiti. Ako dođeš u Zagreb mogu te ugostiti u Božićnom vlaku.
Hvala, ove godine nisam uspio posjetiti Zagreb i Beograd, možda iduće godine.

Prijatelji iz Zagreba javili su mi da muzej ne posjeduje dokumente koji me zanimaju. Prije nekoliko godina posjetio sam muzej u Beogradu gdje sam fotografirao neke dokumente. Ali nisu svi bili dostupni. Iz Skoplja su mi napisali da nemaju takve dokumente. I u Ljubljani postoje neki dokumenti u muzeju, ali još nisu dostupni. Pa sam dobio odgovor da još nisu dostupni javnosti.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pravilnici, Uputstva, Knjige.... vezano za železnicu

Poruka od mali.paja »

elrondecuba piše: 01 Dec 2023, 22:53
mali.paja piše: 01 Dec 2023, 01:37
Ja sam neke podatke dobijao od bivše ZJŽ (Zajednica Jugoslavenskih željeznica). Te podatke sam u stvari sada dobio od ŽS-a. Pitat ću u Zagrebu da li mi mogu ustupiti mail i telefon od gospođe u ŽS-u koja mi je te podatke potražila. U Zagrebu je veliki problem što sve službe HŽ-a koje su nekad bile na okupu u zgradi Direkcije HŽ-a više ne sjede tamo. Od potresa u Zagrebu sve se raselilo po cijelom gradu. Zgrada je oštećena i trba konstrukcijsku obnovu. Nešto malo se vratilo u zgradu ali to su službe koje nemaju vezu sa prometom. Vratilo se nešto financija. Ja sam ovaj mjesec u Zagrebu na Božićnom vlaku cijeli mjesec pa ću ti tek iza Nove godine to potražiti. Ako dođeš u Zagreb mogu te ugostiti u Božićnom vlaku.
Hvala, ove godine nisam uspio posjetiti Zagreb i Beograd, možda iduće godine.

Prijatelji iz Zagreba javili su mi da muzej ne posjeduje dokumente koji me zanimaju. Prije nekoliko godina posjetio sam muzej u Beogradu gdje sam fotografirao neke dokumente. Ali nisu svi bili dostupni. Iz Skoplja su mi napisali da nemaju takve dokumente. I u Ljubljani postoje neki dokumenti u muzeju, ali još nisu dostupni. Pa sam dobio odgovor da još nisu dostupni javnosti.
U Zagrebu je muzej u neadekvatnim prostorima i nema mjesta ni za ono što je sada aktualno da pohreni. Nešto ima u stručnoj knjižnici HŽ-a a što na bih znao. Zgrada HŽ-a je kako sam prije napisao oštećena u ppotresu i nema pristupa iz vana. Rekli su mi da napišem što trebam pa da će mi to potražiti i dostaviti. Ali kada ni ja neznam kako se to zove. Kada bih mogao otići tamo onda znam što bih tražio. Tebe što zanima izdavala je ZJŽ (zajednica jugoslavenskih željeznica). Oni su pregovarali sa stranim upravama i imaju (tiskali su) sastave vlakova iz međunarodnog prometa. Isto tako su tiskali i sastave vlakova ako su prolazili više ŽTP-a i imali kakve promjene sastava i vuče. Pojedine republičke uprave uglavnom su imali vlakove sa svog područja. Sva ta izdanja koje je izdavala ZJŽ dobijali su svi kolodvori na mreži cijelokupnog JŽ-a kao i sve direkcije ŽTP-a. U Željezničkom muzeju u Ljubljani sam vidio neke od tih matrijala ali oni nemaj sve. i ovdje na žalost ljudi koji su prije radili u tom muzeju a bili su dobri za suradnju su otišli neki u mirovinu a neki dobil otkaz. Kada se rješavalo viška ljudi onda je najlakše viška se riješiti u muzaju.Sa starom postavom muzeja u Ljubljani sam bio jako dobar, čak i privatno. Već sam i prije napomenuo da tih tiskovina ima u Srbiji. Od tamo sam neke podatke dobijao, ne iz muzeja. Trebalo bi toga biti i u HŽ-u Ali na žalost toga je dosta bačeno.
Za kraj da malo i pohvalim HŽ je da imaju grafikone kretanja vlakova čak i iz perioda nekadašnje Austro-Ugarske iz 19 stoljeća. Ljubljana ima nešto malo toga sačuvano, Beograd skoro ništa a u Sarajevu ne bih znao. U Sarajevu je čak nešto i izgorilo za vrijeme rata '91-'95. Titograd je bio pod upravom Sarajeva negdje do kraja šezdesetih godina.
Za sada toliko od mene!


Pošalji Odgovor

Povratak na “Knjige, časopisi....”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju