Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Zanimljivi filmski materijali vezani za železnice
barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od barac »

Dva amaterska filma iz moje kolekcije, koja je u julu 1966. godine snimio nepoznati njemački turista na "kodahrom II" 8 mm filmskoj traci (svježe digitalizovana u Njemačkoj)...

Putovanje uskom prugom Sarajevo-Dubrovnik, kroz kanjon Neretve i iznad Popovog Polja:

https://www.youtube.com/watch?v=Tx0VyMX6eHs

Nekoliko kadrova željezničkih kompozicija na 760 mm pruzi kroz Herceg Novi:

https://www.youtube.com/watch?v=69ecbeKQPMA

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od mali.paja »

Prvi filmić je počeo od prije nego se prelazi poznati most u Jablanici srušen za snimanja filma Bitka na Neretvi pa do prelaza mosta na Aleksin Hanu, i iza toga je malo još iza tog mosta. Vlak je prema Mostaru i vuče ga lokomotiva Đakuša serije 83. To je sve negdje do 1.35 min. Ostatak je kroz Popovo polje. Ne vidi se lokomotiva a pretpostavljam da je serije 85.
Kad sam spomenuo most u Jablanici i film možda niste znali ovo? Sama scena rušenja u filmu nije uspjela, a most je srušen stvarno. Za potrebe filma rađena je maketa i rušenje u filmskom studiju u Pragu i ta scena je u filmu.
Drugi filmić je između Zelenike i Herceg Novog. Ona scena sa autobusom prije rampe je malo prije kolodvora Zelenika. Interesantan je teretni vlak sa lokomotivom serije 83 na čelu i potiska sa istom serijom lokomotive. Dole bi za takav vlak sa takvim rasporedom lokomotiva kazali da ide u dva (ne sata). Ako bi pak bile 2 lokomotive na čelu bez potiska onda bi kazali da ide u duplo. Sa 2 lokomotive na čelu i potiskom na kraju bi rekli ide u tri.

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od barac »

Hvala, mali.paja, na svim ovim pojašnjenjima... Mi, nešto mlađi (u četrdesetim i pedesetim), od tebe baš možemo mnogo toga naučiti...

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od mali.paja »

barac piše:Hvala, mali.paja, na svim ovim pojašnjenjima... Mi, nešto mlađi (u četrdesetim i pedesetim), od tebe baš možemo mnogo toga naučiti...
Odmah poviše rampe u Zelenici o kojoj sam pisao je bila željeznička zgrada. Imala je samo 1 kat. Na katu i prizemlju su bila po 4 stana. Na slici bi bilo sad lijevo naš stan koji je gledao na prugu. Desno do našeg stana je bio stan šefa zeleničke ložionice Nikole Malovrazića. Preko puta nas je bio stan od jednog vlakovođe/vozovođe. Ne sjećam se imena ali znam da mu se žena zvala Sena. Moja mama je pravila dobre kolače i nije joj to bilo teško. Sena bi došla mojoj mami i pitala: Kato! Imaš li kakav recept za kolače? I moja mam joj da. A ona u svaki, ama baš svki kolač bi stavila kavu. Pita je moja mama: Pa što si kavu stavila, to nije po receptu? Sena: PO mom receptu ide kakva u taj kolač. Da nastavim tko je još stanovao. Preko puta šefa ložionice je stanovao Crnogorac, mašinovođa Gojko Mračević. Imao je sina i kćer. Sin je bio u Kotoru živio i igrao je vatrepolo.
U prizemlju se ne sjećam imena ljudi koji su živjeli. Uglavnom sigurno su dvojica bili kondukteri. ako ne i sva 4. Možda je u 1 stanu bio netko tko je radio na stanici možda blagajnik ili magaziner? Jedino što se sjećam sina od jednog konduktera koji se zvao Srećko. Malo je bio stariji od mene. Zajedno bi išli u školu u Kute. Ja sam se vratio u Mostar a za tog Srećka sam kasnije načuo da je u pubertetu psihički obolio.
Napisao sam da je mašinovođa Gojko bio Crnogorac. Zašto to navodim. Ne samo taj Gojko nego i puno drugih je znalo u neki dan u tjednu žuriti poslije posla kući. Mojim roditeljima je to bilo čudno. Pa kud bježite? Žurimo kući jer na radiju u neko "x" vrijeme sviraju gusle.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od mali.paja »

Možda neki znaju a mislim da većina ne. Posljednji Predsjednik SIV-a u Jugoslaviji je bio Ante Marković. Roditelji su bili iz Konjica. Otac je za vrijeme WW II bio šef ložionice Zelenika. Poslije je bio šef ložionice Dubrovnik. Sestra od Ante Markovića je bila udata z jednog prometnika iz Dubrovnika. On je bio na zamjenama od Jablanice do Zelenike. Kasnije je bio šef kolodvora u Dubrovniku.

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od barac »

Ponovo restaurisan i digitalizovan u 720p HD formatu 8 mm amaterski film nepoznatog autora, na kojem je u julu 1966. godine zabilježio putovanje prugom uskog kolosijeka Sarajevo-Dubrovnik i željezničke kompozicije na području Herceg Novog:

https://www.youtube.com/watch?v=zgWWK9IhJDg

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od mali.paja »

Da malo prokomentiram film.
Od 0.12 do 0.29 vlak napušta Jablanicu i prelazi poznati most preko Neretve koji je srušen za potrebe filma. Vlak se kreće prema Mostaru a na čelu je lokomotiva serije 83 Đakuša. Prko mosta na Neretvi pruga je prešla sa desne obale na lijevu. Od scene 0.30 do 0.40 vidi se novi normalnotračni most imena Gazela. Od scene 0.48 do 0.56 vlak prolazi pored ulaznog signala ukrsnice Prenj. Dalje se nastavlja odmah preko mosta na Aleksin Hanu gdje pruga prelazi ponovno na desnu obalu neretve. Preko mosta i odmah iza je bila trajna lagana vožnja sa 5 km/h za sve vlakove. Prelazi se most a u pozadini se vidi trasa kud je vlak maloprije prošao. Od 1.26 do 1.35 vidi se poviše trasa nove normalnotračne pruge u izgradnji. Dalje do 1.54 se vozi uz rubove Popova polja. Zatim slijedi oko Herceg Novog i Zelenike. Od 1.56 su scene prije tunela. Teretni vlak iz Huma je dolazio u Zeleniku negdje oko 11-12 sati. Od 2.12 do 2.32 imamo teretni vlak iz Zelenike za Hum iza tunela. Vlak je iz Zelenike išao poslije podne oko 17-18 sati. Na kraju je i potisak ili kako bi rekli dole na ovakav položaj lokomotiva vozi u dva. Od 2.32 je rampa gdje se kasnije vidi BUS kako staje. Vlak odmah nakon prolaza preko cesta je već u stanici Zelenika. Od ovog prijelaza ravno možda zračne linije i manje od 50m je bila željeznička zgrada u kojoj sam ja stanovao. Od 2.52 se vidi putnički vlak. To je bio lokal iz Zelenike do Cavtata. Polazio je negdje oko 14-15 sati.
HVALA NA FILMU!!!

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od železocestnik »

barac, pozdravljen,

hvala što si podelio filmove iz tvoje kučne riznice sa nama. Odlično!

Do punog sjaja dolaze sa komentarom malog.paje :idea:

pozdrav
Darko

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od barac »

Nema na čemu, kolega zelezocestnik, trenutno odrađujem digitalizaciju u HD formatu svih amaterskih filmova sa željezničkom tematikom, pa ću ih postaviti na YouTube. Većina je davno postavljena na moj YouTube kanal, ali ovi će biti mnogo kvalitetnije digitalizovani...

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Na uskim prugama Sarajevo-Dubrovnik i kroz Herceg Novi

Poruka od mali.paja »

Da još malo prokomentiram i brojeve vlakova. Ovaj teretni za Zeleniku bi bio vlak broj 69o a iz Zelenike broj 691. Lokal za Cavtat bi trebao biti vlak broj L603?

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železnica na filmu i televiziji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju