REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Zanimljive priče o ljudima vezanim za železnicu
Pošalji Odgovor
gljeb1947
Nadzornik pruge
Poruke: 40
Pridružen: 08 Dec 2012, 22:37
Kontakt:

REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Poruka od gljeb1947 »

Jadna sadašnjost, a verovatno i budućnost naših železnica nas uglavnom upućuju na prošlost, koja je bila, bar na prostorima JDŽ/JŽ, sasvim razlučitih tokova, začeta pre svega na železnicama Austro-Ugarske i delimično Turske. Istorija železnica Srbije počinje kasnije. Ali tako je bilo i tu se ništa ne može.
No, razvojem Interneta, otvaranjem foruma sa železničkom tematikom omogućeno je da se ožive i teme iz tih prošlih vremena.
Ono što ipak nedostaje je literatura, znači knjige sa sistematski obrađenim temama. Postoje pojedinačni, gotovo svi privatni poduhvati, počev od dr Bundala, inž. Govedarovića, Vebera, Veresića itd i ti tiraži su uglavnom rasprodati. Verujem da bi mnogi želeli da ih imaju, a nisu uspeli da nabave te knjige dok ih je bilo.
Autori su hvala Bogu živi i bilo bi dobro obnoviti eventualno i dopuniti neka od tih izdanja.
No, nije mi glavna namera bila da pišem samo o tim knjigama.
U izdavačkoj delatnosti naših železnica ima zaista sjajnih knjiga, pre svega iz istorije železnica koje su odavno rasprodate, a mnoge i uništene, bačene jer oni koji su ih nasledili nisu imali interes za njih. Njihovi autori na žalost nisu više medju živima i jedino što bi preostalo kao mogućnost je da se neke od tih knjiga izdaju kao REPRINTI!
Sve te divne knjige postoje u železničkom muzeju u odličnom stanju pa bi bile potpuno tehnički prikladne za reprintna izdanja. To bi mogla da bude jedna od najkorisnijih aktivnosti Muzeja koji očigledno neko hoće da uništi, kako bi se eliminisala potreba za prostorom sadašnje železničke stanice kao potencijalnim železničkim muzejom i time olakšalo ostvarenje Beograda na vodi (otidite u Muzej ovih dana i biće vam sve jasno). O sudbini Požege ne smem ni da mislim.
Ali da se vratim reprintima. Reprinti su na Zapadu, kome tako nekritično stremimo, sasvim uobičajena i poželjna aktivnost.
Dakle da ne dužim. Navešću tek nekoliko naslova, a voleo bih i da ostali članovi foruma predlože ili podrže jedni druge i možda bi moglo i da uspe.

1. A. Orešković: Željezničko pitanje i Srbija iz 1871. god
2. Petar Milenković: Istorija građenja železnica i železnička politika kod nas iz 1936. godine.
3. Dušan Lončarević: Naše železnice 1939. godine
4. Jezdimir Nikolić: Istorija železnica Srbije,Vojvodine, Crne Gore i Kosova

Naveo sam samo ove četiri knjige koje su pre svega istorijske pa bi mogle da imaju i znatno širi interes od kruga ljudi koji su hobijem vezani za železnice.
Konačno, izdavanje reprinta je znatno jeftinije od štampanja novo napisane knjige.
Eto za sada toliko.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Poruka od ivanjz »

Hvala lepo na obaveštenju g. qljeb1974!

gljeb1947
Nadzornik pruge
Poruke: 40
Pridružen: 08 Dec 2012, 22:37
Kontakt:

Re: REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Poruka od gljeb1947 »

Bojim se gospodine Ivanjiz da nisam razumeo ironiju.
Ako je vec bilo pokrenuto ranije, a ništa nije uradjeno, ne vidim problem u obnavljanju neke inicijative, čime ne pretendujem da imam pravo prvenstva na "ideju"... koja je možda bila baš Vaša...
Ja lično posedujem navedene knjige, pa to nije zbog mene.
Pomislio sam da bi mojih 38,5 godina u Izdavastvu moglo da pomogne...
Uostalom zaboravite ili neka administrator obriše post.
Pozdrav
gljeb1947
PS Hvala na onome gljeb1974, razlika je 37... ali godina.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Poruka od ivanjz »

Hvala Vam na odgovoru.

Korisnikov grb
presa
Šef stanice
Poruke: 378
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:15
Mesto: Мали Борак
Kontakt:

Re: REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Poruka od presa »

Krajnje bezobrazan i uvredljiv odgovor kljebu1777! Sram vas bilo. Predlazem da se ovaj forumas banuje.

milanp
Mašinovođa
Poruke: 171
Pridružen: 31 Mar 2012, 07:57
Kontakt:

Re: REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Poruka od milanp »

Nekorektno prema ivanjz g. gljeb1947. Vaš doprinos radu ovog foruma je beznačajan.

gljeb1947
Nadzornik pruge
Poruke: 40
Pridružen: 08 Dec 2012, 22:37
Kontakt:

Re: REPRINTI STARIH ŽELEZNIČKIH KNJIGA

Poruka od gljeb1947 »

Za milanp

Ponovo sam pročitao moj odgovor gospodinu ivanjiz-u i nisam uspeo da nađem nijednu reč koja bi bila nekorektna prema njemu.
Naprotiv, mislim da sam odgovorio saglasno dobrima manirima. Možda moj IQ nije dovoljan da tu nekorektnost i nađe u tom odgovoru, iako sam ja autor, pa Vas molim da mi ukažete na tu nekorektnost.
Što se tiče mog doprinosa ne tvrdim da je značajan, što mi ne oduzima pravo da iznesem mišljenje ili predlog.
Doprinos gospodina ivanjiz-a je zaista veliki, pa mu nisu potrebni "branioci", pogotovo ne takvi kao Vi koji čak i ne pokušaju da korektno pročitaju post.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Priče o ljudima i železnici”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta