Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Odgovor na post sa 4. str.
DraganFo piše: 30 Sep 2012, 11:56 Razglednica Goražda najvjerovatnije iz perioda neposrijedno pred početak II svjetskog rata.
Lijevom strelicom naznačio sam zgradu željezničke stanice Goražde a desnom strelicom položaj željezničkog mosta u pravcu Foče. Ako se slika uveća vidi se dobro da je most rešetkaste konstrukcije i bio je dosta blizu željezničke stanice u Goraždu. Obadva željeznička mosta preko rijeke Drine izgledala su slično pa čak i po dužini bili su skoro jednaki.
Nema potrebe da se fotografija uništi crtanjem strelica ili sličnim simbolima. To je jedna od rijetkih fotografija na kojoj se vidi most Bačci.
Prilozi
Most.Bacci.jpg
Most.Bacci.jpg (144.8 KiB) Pregledano 1158 puta

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

U temi nema uzdužnog profila pruge da bi se precizno znalo gdje se što nalazilo, pa sam ja nešto pokušao, dakako, približno i nepotpuno (nedostaju pruge do Zelengore, do rudnika Miljevina, do Hrčavke, do Broda na desnoj obali Drine, itd.) . Viadukt na km 3.7 zovu Lađova stijena, premda je ta karakteristična stijena na desnoj obali Drine, a selo iznad lijeve obale, najbliže viaduktu, zove se Mašići. Slike tog viadukta su već postavljane u temi, a ja sam ih skupio na jedno mjesto.


0.0  Ustiprača 
0.6  Most rijeka Prača (ušće)
3.7 Viadukt Lađova stijena (Mašići)
5.9  Kopači 
6.7  Odvojak za ind. kol. JNA (Soča)
7.3  Most rijeka Drina (Kopači)
7.9  Hubjeri 
11.2  Goražde
12.4  Most rijeka Drina (Bačci)
14.5  Odvojak ind. kol. "Azot" (Vitkovići)
14.8  Vitkovići
18.4  Mravinjac
21.0  Vranići
24.3  Osanica
25.7  Most (viadukt) rijeka Osanica (ušće)
28.1  Mrđelići 
32.7  Odvojak ind. kol. "Žitopromet"
33.3  Ustikolina
41.6  Foča
46.2  Odvojak za most rijeka Bistrica (ušće)
46.3  Brod na Drini
47.8  Avdagića Luka 
55.6  Miljevina 
55.7  Triangla Miljevina 
Prilozi
Masici.novine.jpg
Masici.novine.jpg (218.18 KiB) Pregledano 1155 puta
Masici.jpg
Masici.jpg (213.64 KiB) Pregledano 1155 puta
Ladjova.stijena.jpg
Ladjova.stijena.jpg (203.01 KiB) Pregledano 1155 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8229
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od PECELJ »

Da vam g.Rok malo pomogne. Verovatno je bilo pa se izbrisalo :


Graf_US-MI.jpg
Graf_US-MI.jpg (167.76 KiB) Pregledano 1114 puta

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Već sam se tim grafikonom poslužio (na 5. str. ste već prikačili) pa se zahvaljujem, g. PECELJ. Međutim, na 7. str. ste stavili išaranu fotografiju Goražda. Ne razumijem zbog čega crtate po fotografijama i tako ih upropaštavate (niste u tome usamljeni). Možete li opet da postavite tu fotografiju, ali da nije unakažena?

Dalje, na 14. str. ste prikačili skicu koja je pogrešna u izuzetno bitnom dijelu. Ali dobro, niste znali da je Eljas Pölhö pogriješio. Ta šumska pruga Krekovi, isto je bila Vardina i ima je na topografskoj karti iz 1934.
Prilozi
101_001.jpg
101_001.jpg (241.9 KiB) Pregledano 1093 puta
Mapa4  -11.JPG
Mapa4 -11.JPG (54.17 KiB) Pregledano 1093 puta
Triangla.jpg
Triangla.jpg (74.18 KiB) Pregledano 1093 puta

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Voz je krenuo sa stanice Goražde prema Foči i još je na desnoj strani Drine (gornja slika), uskoro će most u Bačcima, a fotografija tog mosta je "pod zlato".

Na donjoj slici su Vitkovići, voz ide od Foče prema Ustiprači.
Prilozi
desna.obala.jpg
desna.obala.jpg (164.49 KiB) Pregledano 1090 puta
cementara.jpg
cementara.jpg (211.25 KiB) Pregledano 1090 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8229
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od PECELJ »

Rok piše: 20 Nov 2021, 23:20 Međutim, na 7. str. ste stavili išaranu fotografiju Goražda. Ne razumijem zbog čega crtate po fotografijama i tako ih upropaštavate (niste u tome usamljeni). Možete li opet da postavite tu fotografiju, ali da nije unakažena?
Uobičajeno je na ovom forumu da se na slikama daju neki pokazatelji, radi boljeg objašnjena.

Evo te slike :

sl.jpg
sl.jpg (238.32 KiB) Pregledano 1071 put

Evo slike i kad je postojao onaj žel.most. I nju sam morao malo prepraviti :

Gorazde1.jpg
Gorazde1.jpg (112.37 KiB) Pregledano 1071 put

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8229
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od PECELJ »

Rok piše: 20 Nov 2021, 23:20
Dalje, na 14. str. ste prikačili skicu koja je pogrešna u izuzetno bitnom dijelu. Ali dobro, niste znali da je Eljas Pölhö pogriješio. Ta šumska pruga Krekovi, isto je bila Vardina i ima je na topografskoj karti iz 1934.
Mape ove trase pruge su iz poznate knjige K.Chestera . Nije tu mnogo pogrešeno, fale samo dva naziva.

Puno vam hvala, verovatno ste iz ovih krajeva, na dodatnim objašnjenjima i ispravkama. Pono to znači !!!

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Napisali ste, PECELJ, kako je uobičajeno na ovom forumu da se na slikama daju neki pokazatelji, radi boljeg objašnjena. Sada pođite na 5. str. pa ćete tamo da nađete ovaj post i fotografiju, koja je unakažena dopisivanje "JDZ19" posred slike.
ivanjz piše: 29 Dec 2012, 18:53 "Vruća" proba tek sagrađenog vijadukta preko reke Prače Ustiprači na pruzi Ustiprača-Goražde-Foča.
Dve zapregnute lokomotive serije 85 su sasvim dovoljne.
Fotografija je u vlasništvu Muzeja železnica Srbije.
Evo te iste slike bez šminkanja. Prilikom snimanja, fotograf je bio na lijevoj obali Prače, a stanica Ustiprača mu je bila iza leđa.
Prilozi
Praca.usce.jpg
Praca.usce.jpg (228.77 KiB) Pregledano 1053 puta

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Komentar na post sa 3. str. i na pripadajuću fotografiju.

Fotografiju je u augustu 1972. snimio Hanns Kerschner iz vagona, dok je putovao od Ustiprače za Foču. Ispod fotografije je napisao: "Zug nach Foca zwischen Ustipraca und Gorazde", s tim da je on ostavio mogućnost da se lokacije ne sjeća baš najbolje.

Međutim, ivanjz je napisao ovako:
ivanjz piše: 21 Apr 2012, 13:48 Nakon napuštanja železničke stanice u Goraždu putnička kompozicija nastavlja svoje putovanje uz dolinu reke Drine prema Foči.
Uz post, ivanjz je prikačio tu sliku voza, ali je prethodno dopisao "JDZ12818", pa je (osim što je fotografija upropaštena) samim dopisivanjem smanjena rezolucija, te se broj na oznaci hektometra ne vidi dobro.
Na internetu sam našao istu sliku, nešto bolje rezolucije, ali opet se brojevi ne vide jasno.
Mislim da je donji broj 9 , a da su iznad napisane dvije cifre i da je desna 4.
Ako ivanjz ima sliku još bolje rezolucije, tako da se cifre jasno uočavaju, molim da nekako uveća taj detalj.
Prilozi
August.1972.jpg
August.1972.jpg (149.04 KiB) Pregledano 1051 put

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od mali.paja »

Rok piše: 21 Nov 2021, 20:17 Komentar na post sa 3. str. i na pripadajuću fotografiju.

Fotografiju je u augustu 1972. snimio Hanns Kerschner iz vagona, dok je putovao od Ustiprače za Foču. Ispod fotografije je napisao: "Zug nach Foca zwischen Ustipraca und Gorazde", s tim da je on ostavio mogućnost da se lokacije ne sjeća baš najbolje.
Interesantno je navođenje ime autora iz 1972. godine uz sliku? Kako se nikad nitko ne sjeti mene mene kao autora one 2 slike sa lokomotivom 83-017? Obje slike su nastale 01.05.1975. godine. Prva crnobjela slika je mutnjikasta jer je slikana po danu sa filmom od 27 dina. Ti filmovi sa puno dina su namjenjeni za slikanje po mraku gdje je svijetlost oskudna ili je skoro nema nikako. Druga slika u Vitkovićima je preslika sa DIA filma i projekcije koju sam ja imao davno u Zaprešiću! Ako nisam ja spomenut moglo se barem navesti od kud je prenesena slika? Sliku je na forum "željeznice.net" postavio forumaš Portos. I ovai zeleni grafikoni, ustvari podatci sa njih sa strane su sa mog grafikona. Isto sam ja dostavio Milanu Suvajcu a on je to postavio na forum "željeznice.net". Ja u svojio kolekciji imama taj grafikon sa potpunim podatcima kao i prebačenog na DVD skeniranog.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju