Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Srbiji
Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

* bosanskohercegovačkim[./b] uskotračnicama

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

Nije tema pogrešna, dapače, nego je postavljena u krivo poglavlje ("pobrkani lončići"). Sve je OK, samo se ima "spojiti" sa istovjetnom temom u poglavlju o bosanskohercegovačkim uskotračnicama.

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od železocestnik »

VAŽNO :!:

Za moderatora foruma!

Ovaj moj citat je povućen iz neke druge teme !

Sada ovdje izgleda, kako da se nanosi na tu temu ovdje: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Ja sa ovom temom nemam ništa, niti nisam ništa pisao o njoj.

Zbog toga zahtijevam, da se moj izvučen citat izbriše.

Uopšte me ne interesuje politički stavovi, nisam u nijednoj stranci. Nisam ni bio. Dakle, slobodan sam čovek.

Ali ne dozvoljavam, da se moje izsečene citate upotrebljava za bilo šta.
Zbog toga i zahtijevam, da se moj citat ovdje gore izbriše iz posta.

Izbriše se neka samo moj citat, drugo me ne interesira.

pozdrav
Darko

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

železocestnik piše:
Ja sa ovom temom nemam ništa, niti nisam ništa pisao o njoj.

Pročešljao sam ovaj forum i vidio sam, želelocestnik, da Vi sve teme pratite i vrlo poučno ispravite svaku greškicu, pa čak i kad se radi o susjednom trgu nekog grada. 

Zato je simptomatično da ovdje "niste vidjeli" pogrešku u krivo označenoj državi u nadnaslovu?! 

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od ivanjz »

Poslednje upozorenje g. jaguar pre iskljucenja sa foruma.

NE UNOSITE POLITIKU NA OVOM FORUMU ON NIJE TOME NAMENJEN!!!

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

ivanjz piše:Poslednje upozorenje g. jaguar pre iskljucenja sa foruma.

NE UNOSITE POLITIKU NA OVOM FORUMU ON NIJE TOME NAMENJEN!!!
Niti jedan post, kojeg sam ja napisao nije "unosio politiku", već sam samo u nekim postovima reagirao na elementarne geografske zablude

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

Jaguar piše:
mali.paja piše: Zašto se ova uskotračna pruga nalazi na 2 teme?
Tek sad sam uočio ovo očitovanje:
ivanjz piše: Ova tema je bila otvorena pre nego sto su bile postavljene pruge uskog koloseka u Hrvatskoj.
Pridružujem se ovom odgovoru:
PECELJ piše: Objašnjenje g.ivanjz mislim da ne stoji. Kad se pojavila tema "Uzane pruge Hrvatske" tema o Parenzani se mogla premestiti ali nije učinjeno.
Uspoređujući datume, vidim da je bilo tema o nekim prugama koje su su ranije pokrenute od ove, a koje su mogle biti svrstane među hrvatske uskotračnice (na primjer Uskoplje - Čilipi - Zelenika, prema kriteriju "kilometraže"), ali se nisu pojavile među uskotračnicama u "svijetu nekad", nego među crnogorske.

Ja Vam, g. ivanjz ne "unosim politiku" niti to želim. Ovo je dobar forum. Još jedanput Vas molim da dvije teme prebacite u odgovarajuća poglavlja i onda će Vam forum odmah bit vrlo dobar, a mi ćemo onda nastojat da bude odličan.

Dakle, samo dvije teme su u pitanju:

1. Bosanska Rača - Bijeljina - Mezgraja iz "Srbija" treba se premjestiti u "Bosna i Hercegovina" i tamo se "spojiti" s istovjetnom temom.

2. Trst - Koper - Poreč iz "others" treba se premjestiti u "Hrvatska" i tamo se "spojiti" s istovjetnom temom.

Zahvaljujem se administratoru na udovoljenju 2. prijedloga, jer je tema "Trst - Koper - Poreč" premještena iz "others" u "Hrvatska" i tamo je "spojena" s istovjetnom temom.

Preostalo je još samo temu "Bosanska Rača - Bijeljina - Mezgraja" premjestiti iz "Srbija" u "Bosna i Hercegovina" i tamo je "spojiti" s istovjetnom temom.

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

sdz361 piše:
Ovaj princip se primenjuje i u obrnutom smeru: pruga Priboj (na Limu) - Uvac koja se uvek nalazila na teritoriji Srbije  se na ovom forumu razmatra pod temom pruga u Bosni i Hercegovini jer ona "funkcionalno" i organizaciono bila deo BiH a ne srpske mreže železnica.
Na ovom forumu, administrator je uskotračne pruge (koje su se, makar djelomično nalazile na jugoslavenskom ozemlja), razvrstati po državama sljednicama.

Nije se moglo postići "čistunstvo", pa je neke "prekogranične" pruge uvrstio u jednu sljednicu, da prugu ne bi cjepkao: Trst - Poreč (HR), Uskoplje - Zelenika (CG), Slavonski Brod - Sarajevo (BiH), Bileća - Nikšić (CG), Sarajevo - Metković (BiH), Srnetica - Knin (BiH).

Uskotračna pruga Bosanska Rača - Bijeljina - Ugljevik nije "prekogranična", pa se na nju nije mogao primijeniti "princip obrnutosti", kao što je to učinjeno na primjerima (ukupno) dvije uskotračne pruge, koje su bile "prekogranične" (između BiH i Srbije), a to su:

Međeđa - Priboj (BiH) i Užice - Vardište (SR).

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

sdz361 piše:Potpuno je jasno da se ova pruga nalazila u Bosni i ja nisam video nijedan post koji je dovodio to u pitanje.
Onda niste pažljivo pročitali prvu rečenicu prvog posta, koja glasi:


cira-1 piše:Namerno sam ovu temu stavio ovde.

Dakle, cira-1 "namerno" svrstava jednu bosanskohercegovačku uskotračnicu, među srbijanske, znajući da to nije istina, iznalazi "opravdanja" u "direkciji Beograd", odnosno "oslanjanju o Srbiju".

Sasvim jasno je moglo i moralo biti kako će, prije ili kasnije, neki član foruma, podvrgnuti oštroj kritici, više administratora, nego autora posta, te tražiti da se ova pruga prebaci iz poglavlja o srbijanskim uskotračnicama, u poglavlje o bosanskohercegovačkim uskotračnicama, pogotovo jer tamo postoji teme o ovoj istoj uskotračnici.

Zašto administrator to još nije napravio, pojma nemam, jer se nije oglasio.

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik (Bosanska Mez

Poruka od Jaguar »

sdz361 piše:

Ova pruga je za svog postojanja nesumljivo bila funkcionalni i organizacioni deo sremskih a ne bosanskih pruga.

Postojalo je razdoblje istodobnog prometovanja uskotračnom prugom Ugljevik - Bijeljina i normalnotračnom prugom Šid - Bijeljina.


Čak se i tada pruga Ugljevik - Bijeljina svrstavala isključivo u bosanskohercegovačke uskotračnice, dok za prugu Šid - Bijeljina možete birati, hoćete li je uvrstiti među srbijanske normalnotračnice ili među bosanskohercegovačke normalnotračnice. 

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog kolose u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju