Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Sve o nekadašnjim prugama uskog koloseka u Sloveniji
Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od Jaguar »

ISPRAVAK


Ovako je Janez Pikon napisao:

"Osnovni podatki: Širina tirov je znašala 60 cm, dolžina proge 13 km, največji nagib 6%, na progi je bilo pet izogibališč, zmogljivost proge je znašala 200 ton dnevno."


Ja sam pogrešno pogriješio prilikom 'obrade' te rečenice, napisavši:

"Osnovni podatki: Širina tirov je znašala 600 mm, dolžina proge 13 km, največji nagib 6‰, na progi je bilo pet izogibališč, zmogljivost proge je znašala 200 ton dnevno."


ISPRAVLJENO:
Jamez Pikon piše:
"Osnovni podatki: Širina tirov je znašala 600 mm, dolžina proge 13 km, največji nagib 60 ‰, na progi je bilo pet izogibališč, zmogljivost proge je znašala 200 ton dnevno."

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od Jaguar »

Našao sam, odakle je g. Janez Pikon preuzeo tekst
Tomaž Budkovič piše:
Pomladi in poleti leta 1915 so iz Bohinjske Bistrice do Zlatoroga v Ukanc vozile dolge kolone vpreženih voz. Voziti in nositi so morali tudi domačini, ki so jih vojaške oblasti v ta namen mobilizirale. Vožnja z vozovi je bila zasilna rešitev, čeprav je bilo zaposlenih veliko ljudi in vprežne živine, je bil učinek premajhen.
Zato so 6. oktobra 1915 začeli graditi vojaško konjsko železnico (Pferdefeldbahn) Bohinjska Bistrica - Ukanc (Zlatorog). Ozkotirno železnico je jeseni 1915 zgradila avstro ogrska armada, njena 8. železniška četa iz železniškega polka. Tir so položili na južnem robu obstoječe ceste. Proga je bila dolga 13 kilometrov, široka 600 mm z nagibom 60 ‰. Vseh tirov z izogibališči (pet izogibališč) vred je bilo 15.7 kilometra. Zmogljivost proge je bila 200 ton dnevno. S prevozi so začeli pozno jeseni leta 1915. Vsak štiri osni vagonček sta vlekla dva konja. Vagončki so bili odprti ali zaprti. Z vsakim so lahko pripeljali 2.5 tone tovora, kar šestkrat več kot s terenskim vozom. Konja sta hodila ob tiru, nadziral ju je voznik, na vagončku pa je stal zavirač. Zaradi večje propustnosti proge so vagončki vozili v kolonah. Hitrost kolone je bila 3 km/h.
Leta 1917, v četrtem vojnem letu, je vedno bolj primanjkovalo konj in konjske krme. Poveljstvo se je odločilo, da železnico elektrificira. Zgradili so novo električno centralo pri Savici - (izvir in slap Savica - Sava Bohinjka) hidroelektrarno z generatorjem z močjo 3000 kW je poganjala Peltonova turbina. Od elektrarne do železniške postaje Bohinjska Bistrica so speljali daljnovod z aluminijastimi žicami. Elektrifikacija ozkotirne vojaške železnice je potekala med 30. aprilom in 27. julijem 1917. Tračnice so ostale iste. Proga je imela štiri napajalne odseke, vsak je imel svoj transformator. Napajalna žica je bila na nosilcih, pritrjenih na obcestne drogove. Vozni park je sestavljalo 10 štiri osnih električnih lokomotiv z dvema pogonskima osema in enim samim škarjastim odjemalnikom toka. Lokomotive so proizvedli v podjetju Siemens. Do Ukanca (Zlatorog) in nazaj je dnevno vozilo pet vlakov, od tega dva poštna. Vožnja v eno smer je trajala dve uri. AvstroOgrska vojska je železnico upravljala do 4. novembra 1918. Dve leti po vojni so še vozili turiste do jezera, nato pa so ozkotirno železnico v letu 1920 podrli.
Ali, nisam uvjeren da je "Siemens" proizveo električne lokomotive.
Prilozi
Kamnje
Kamnje
Kamnje.jpg (139.48 KiB) Pregledano 3015 puta

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od Jaguar »

železocestnik piše: ....pa može Jaguar ucrtati snimateljev položaj, koji je utvrdio po vrhovima planina u pozadini. Može i ucrtati tačnu poziciju krajne stanice vojničke željeznice Bohinjska Bistrica - Zlatorog
Pretpostavljam da je Janez Pikon, fotografiju (prilog 2) snimio s pozicije, koja se na karti (prilog 1) nalazi "ispod" slova "n" od "morene", a malo "iznad" (crvenog) puta.

Lijevo od tog mjesta je ucrtan crni pravokutnik. To je kuća (hiža) koja se vidi na fotografiji (prilog 2).

Vrhovi planina u pozadini fotografije (prilog 2) su "iznad" izvora Savice.

Moja pretpostavka je u skladu s nacrtom (prilog 3).
Prilozi
photo.jpg
photo.jpg (186.14 KiB) Pregledano 3008 puta
hiza.jpg
hiza.jpg (185.23 KiB) Pregledano 3008 puta
534.jpg
534.jpg (126.25 KiB) Pregledano 3008 puta

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od Jaguar »

Janez Pikon piše:
Od hotela Zlatorog proti zahodu, mimo Ukanške glave (574 m) vodi lepa pot po gozdnem predelu ob levem bregu Savice. Kmalu pred seboj zagledam velik travnik in že sem na Blatu (565 m). Levo od poti opazim tudi jezerce, ki pa sedaj ni veliko, toda ob vsakem večjem deževju jezero hitro naraste.

Naj omenim še to, postaja je bila malo nižje od sedaj večjega predela na Blatu.
Prilozi
Ovdje je bila željeznička postaja "Zlatorog"
Ovdje je bila željeznička postaja "Zlatorog"
postaja.Zlatorog.jpg (105.72 KiB) Pregledano 3002 puta
UBlato.jpg
UBlato.jpg (103.4 KiB) Pregledano 3002 puta

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od železocestnik »

Pozdravljeni,

ja sam već urisavao prugu konjske željeznice iz vremena gradnje u zemljevid.

Pruga Bohinjska Bistrica - Zlatorog završavala je na km 13.

Nacrt, koji sam stavio ne može niko reči da je bilo stanje takvo i na kraju. To je stanje 19.10.1915 !

Drugih nacrta nema. Ima jih u Vojnom arhivu u Beču, ali tamo jih ne ide niko tražit.

Kako vidimo, na km 13 završava pruga na nadmorskoj visini 534 metara.

Uris skena pruge (dakle nije ništa "priređeno") u zemljevid...

Slika


Schaumann u knjizi: Bahnen zwischen Ortler und Isonzo, 1991 stavlja zaključnu stanicu Zlatorog i početnu stanicu za žičare za snabdevanje fronta na visinu 572 metara...

Slika

Schaumann je radio u Vojnom arhivu u Beču. Da li je pronašao koji drugi nacrt pruge ili žičara ja neznam. Zbog toga i ne mogu na kraju reči, kde tačno je bila stanica Zlatorog. A i neću nešto nagađati. Ako nema na terenu više nikakvih znakova o toj željeznici i žičarama, onda je potrebno pronači nacrt ili uris u katastar.
Nacta u arhivima u Sloveniji nema, ucrte u katastar ima. Ali do sada si nije niko uzeo vrijeme, da bi to pretražio. Isto si ja nisam to pretraživao u arhivu.


U stvari je bio moj interes pronaći dokumente o vodnoj elektrani, koju je morala podići austrijska vojska, da je mogla preći na elektro vuću na ovoj pruzi.
Nacrte sam pronašao i možete jih vidjet na forumu vlaki.info: Potopljen Vlak v Bohinjskem jezeru

Link: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=21&t=5997


O tome, da li su bile lokomotive Siemens ili Ganz bilo je već puno rasprava po drugim forumima, pa neću o tome raspravljat, dok nemamo nekih tačnih podataka iz arhiva ili literature.

pozdrav
Darko

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od Jaguar »

železocestnik piše:Pozdravljeni,

ja sam već urisavao prugu konjske željeznice iz vremena gradnje u zemljevid.

Pruga Bohinjska Bistrica - Zlatorog završavala je na km 13.

Nacrt, koji sam stavio ne može niko reči da je bilo stanje takvo i na kraju. To je stanje 19.10.1915 !

Drugih nacrta nema. Ima jih u Vojnom arhivu u Beču, ali tamo jih ne ide niko tražit.

Kako vidimo, na km 13 završava pruga na nadmorskoj visini 534 metara.

Uris skena pruge (dakle nije ništa "priređeno") u zemljevid...

Slika


Schaumann u knjizi: Bahnen zwischen Ortler und Isonzo, 1991 stavlja zaključnu stanicu Zlatorog i početnu stanicu za žičare za snabdevanje fronta na visinu 572 metara...

Slika

Schaumann je radio u Vojnom arhivu u Beču. Da li je pronašao koji drugi nacrt pruge ili žičara ja neznam. Zbog toga i ne mogu na kraju reči, kde tačno je bila stanica Zlatorog. A i neću nešto nagađati. Ako nema na terenu više nikakvih znakova o toj željeznici i žičarama, onda je potrebno pronači nacrt ili uris u katastar.
Nacta u arhivima u Sloveniji nema, ucrte u katastar ima. Ali do sada si nije niko uzeo vrijeme, da bi to pretražio. Isto si ja nisam to pretraživao u arhivu.


U stvari je bio moj interes pronaći dokumente o vodnoj elektrani, koju je morala podići austrijska vojska, da je mogla preći na elektro vuću na ovoj pruzi.
Nacrte sam pronašao i možete jih vidjet na forumu vlaki.info: Potopljen Vlak v Bohinjskem jezeru

Link: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=21&t=5997


O tome, da li su bile lokomotive Siemens ili Ganz bilo je već puno rasprava po drugim forumima, pa neću o tome raspravljat, dok nemamo nekih tačnih podataka iz arhiva ili literature.

pozdrav
Darko
Ja uopće nisam gledao Vaše skice, nego ste me pitali da prema fotografijama, odredim položaj Janeza Pikona i ja smatram da sam ga dovoljno točno odredio. Dalje, bez obzira što je naznačio Schaumann, željeznička postaja "Zlatorog" je bila tamo, gdje se poklapaju današnje fotografije i one prije 100 godina, "ob jezercu" i to nije nikakvo nagađanje. Ne trebate opet ponavljati slučaj Semedella.

U konkretnom slučaju, "zakon" je Pikon, a ne Schaumann.

Što se tiče rasprava na nekim drugim forumima, to nema veze s ovim forumom.

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od železocestnik »

Pozdravljen,

i sami ste zapisali:

"Našao sam, odakle je g. Janez Pikon preuzeo tekst".

Ja sam samo zapisao, da na osnovu dosadašnjih dokaza, nije moguće 10% zaključiti, kde tačno je bila krajna stanica vojničke pruge Bohinjska Bistrica - Zlatorog i početna stanica žičara za front.

Ako vi to možete ustanoviti, uradite tamo na nacrtu tačku ili područje, kde je bila ta krajna stanica Zlatorog. Ništa više.

Koliko ja razumem, za vas je "zakon" km 13 i nadmorska visina 534 m.

Ja smatram, da ja ne nemam dovoljno podataka, pa se ne mogu odlučiti, kde tačno je bila stanica Zlatorog.



Svako ima pravo, da zaključava po svome za sebe. Ako hoćeš stručno dokazati neku situaciju, treba imati dovoljan dokaz. Ja ga nemam.

Kod Semedele baš nije bilo jasno, dok se nije našla poslednja fotografija. Ali ta fotografija je izrezana, zanimljivo bi bilo vidjet, kako izgleda u cjelini. Neznam, zašto ne dajete cijele fotografije. Ako nemate dozvole za objavljivanje, barem dajte link, gde se može vidjet cijela fotografija.

pozdrav
Darko

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od Jaguar »

železocestnik piše:
Ako vi to možete ustanoviti, uradite tamo na nacrtu tačku ili područje, kde je bila ta krajna stanica Zlatorog. Ništa više.

Prilikom snimanja fotografije (prilog 3), Janez Pikon je bio u crvenom krugu (prilog 1). To je on napisao:

"Od hotela Zlatorog proti zahodu, mimo Ukanške glave (574 m) vodi lepa pot po gozdnem predelu ob levem bregu Savice. Kmalu pred seboj zagledam velik travnik in že sem na Blatu (565 m). Levo od poti opazim tudi jezerce, ki pa sedaj ni veliko, toda ob vsakem večjem deževju jezero hitro naraste."
Prilozi
red.jpg
red.jpg (216.11 KiB) Pregledano 2984 puta
GtNwlCm.jpg
GtNwlCm.jpg (78.08 KiB) Pregledano 2984 puta
img0289a.jpg
img0289a.jpg (185.23 KiB) Pregledano 2984 puta

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od Jaguar »

Stanica "Zlatorog" je obuhvaćala veliko skladište.

Žutim sam označio područje. gdje se stanica "Zlatorog" nalazila. To nije bila "jedna točka".

A Janez Pikon je "zakon", zato jer obilazi teren, pa ubicira usporedbom starih fotografija i krajobraza.
Prilozi
yellow.jpg
yellow.jpg (221.62 KiB) Pregledano 2983 puta

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od železocestnik »

Pozdravljeni,

pa da, područje je prilično veliko.

Po mome urisu originalnog nacrta austrijske vojske u mapu, završi se pruga sa km 13 baš prije Ukanške suhe na nadmorskoj visini 534 m.

Da li su je produžili za koji kilometar, to neznam i baš me interesira. To nezna tačno ni Janez Pikon.

Do sada nisam pronašao ni nacrta žičara ili urisa žičara u vojničke karte, koji bi sve razjasnili.

Isto nisam pretraživao katastar, nije ga ni Janez Pikon.

Kad ću to naći, javit ću.

pozdrav
Darko

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Sloveniji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta