Božićni vlak u Zagrebu

Stanje danas, reportaže,stare fotografije, problemi..
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Božić i Nova godina su prošli po Gregorijanskom kalendaru. Sada će isto nastupiti po Julijanskom kalendaru. Pa nije na odmet se još malo podsjetiti na to Božićno vrijeme. Na HŽ-u u mjesecu prosincu (decembru) već 16 godina prometuju Božićni vlakovi. Ja ću vam malo opisati o istom iz Zagreba, koji nosi ime TIN express.
16 godina u vlaku TIN express se sa djecom vozi do 06.12. sveti Nikola a iza toga Djed Mraz. Moja malenkost je cijelo to vrijeme igrala uloge jednog i drugog. 2013 sam pozvan ponovno to odraditi iako sam u mirovini skoro godinu dana, nakon 42 godine staža, od toga JŽ/HŽ 40 godina. To me je veselilo jer me kolege nisu zaboravile a i kao znak da sam to dobro radio predhodnih godina. Vlak Tin express ove godine je prometovao na relaciji Z.G.K.-Harmica-Z.G.K. Za one koji ne znaju gdje je Harmica napisat ću podsjetnik. To je stajalište na pruzi Savski Marof-Kumrovec. Vlak inače vozi svaku godinu na nekoj drugoj pruzi. Prošlu godinu vlak je vozio na pruzi Z.G.K.-Velika Gorica. Prijašnjih godina na vlaku je bila garnitura Mađara, dok je posljednje 2 godine končarev novi niskopodni prigradski vlak nazvan SOM. Niskopodni vlak isporučen Sarajevu nosi ime SOM MUJO. Cijeli vlak je okićen. Osim nakita u vlaku su stavljene i lampice. To je posebno efektno kada se vozimo po noći, tada isključimo rasvjetu u vlaku. Djeca su tada oduševljena sa tim prizorom gdje u vlaku gore samo lampice koje se pale i gase. Osim tog kićenja u vlaku cijelo vrijeme sviraju prigodne pjesme. Napomenuo sam da sam ja 16 godina na tom vlaku. Osim mene vlak ima još jednog Djeda Mraza. Taj Djed Mraz je jedan još aktivni strojovođa. Zajedno smo eto skupa 16 godina. Doduše znamo se i duže. Ja sam bio već stariji prometnik kada je on počeo voziti a i živimo u istom mjestu u blizini Zagreba. Uglavnom, ja kao sveti Nikola počinjem dijeliti poklone sa jedne strane vlaka a on kao Djed Mraz sa druge. Od 07.12. obadvojica djelimo poklone kao Djedovi Mrazovi. Napisao sam da dijelimo poklone. Subotom i nedeljom se na blagajni prodaju karte za vlak u slobodnoj prodaji za građanstvo. Karta za dijete je malo skuplja nego za odrasle. Dijete u vlaku dobije prigodan poklon. Dolaze nam bake i djedovi sa unucima, mame i tate, sestre, braća tete, stričevi, kumovi i ne znam tko još. Vožnja u vlaku traje ukupno oko 1 sat. Zašto smo dvojica na vlaku? Nekad jedva stignemo poklone podijeliti. Ostale dane u tjednu se voze vrtići i škole. Kada se najavi vrtić, škola ili neka ustanova vlak vozi. Već preko 10 godina imamo posebnu vožnju za grad Zagreb. Grad naruči i plaća vožnju djeci slabijeg imovinskog stanja i nekim ustanovama sa djecom sa posebnim potrebama. Od 2012 je uvedena vožnja u poslijepodnevnim satima za Ivanić Grad. (Mali podatak za I.G. Kada se Tito vozio Plavim vlakom noću u I.G. je spavao. Ne u hotelu, nego se vlak tu zaustavljao kako ne bi stigao ujutro rano u Beograd. Tada je bila zabranjena upotreba zvučnih signala u kolodvoru.) Kada vlak stigne u I.G. je transfer na autobuse i vožnja nekih pola sata (oko 30km) do sela Grabovnice i imanja obitelji Salaj. Što je to tamo toliko interesantno? Čovjek je radio vani i tamo zaradio neke novce. Kada je otišao u mirovinu vratio su se na svoje imanje. Da bi djeci, susjedima i sebi priuštio Božić kako je on zamišljao i želio u mladost a nije to imao dao si je kuću i drveće okititi i osvijetliti lampicama 2001. Na jednoj cesti pored imanja sa malim prometom odjedanput su se ljudi počeli zaustavljati i promatrati imanje. Za isto su doznale i nacionalne TV kuće i pokazale u udarnim terminima to. I tako je počelo. Od obiteljske igre i zadovoljstva do ozbiljnog biznisa. Sada to imanje posjeti oko 60 000 ljudi. Svake godine se broj lampica povećava kao i okićeni prostor. HŽ se tu pojavljuje tek 2 godine. Nakon obilaska imanja slijedi povratak u I.G. na vlak i Zagreb. Sada se po mraku gasi rasvjeta i dijele pokloni. Ovo putovanje traje oko 5,5 sati. Sad kada sam vas o svemu obavijestio red je da postavim i nešto slika. Ukoliko imate kakvo pitanje stojim na raspolaganju.
Osim ovog mog Božićnog vlaka u Zagrebu još ću posebno u posebnoj temi pokazati Božićni vlak sa lokomotivom 06-018 u Celju.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Sve je počelo u subotu 30.11.2013. Taj dan sam hodao kao Djed Mraz po Zagrebu i dijelio letke za vožnju Božićnim vlakom.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Krenuo sam iz zgrade HŽ-a i na kraju se nakon nekih 2,5 sata vratio u istu.

Slika

I za ovaj kraj posjeta Glavnom dispečeru HŽ-a.

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Prva vožnja vlaka je 03.12. Taj dan je Svjetski dan invalida. HŽ taj dan pokloni osobama sa posebnim potrebama vožnju sa Božićnim vlakom. Tu zna biti i djece i odraslih. Ovo odraslih je doslovno, ima nekih i sa preko 50-60 godina. Ti su obično smješteni u posebne ustanove. Da vidite kako se samo vesele ti veliki kada dobiju poklon? Sa nekima se poznam skoro koliko vozi vlak. Kada djelim poklone uz mene uvijek netko ide od cura malo obučen kao patuljčica. Da vidite kada ti stariji od 30-40 godina počnu pipati patuljčice. Iako su oni sa posebnim potrebama i njima hormoni normalno rade.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Zaboravio sam napomenuti da osim 2 Djeda Mraza u vlaku još zabavlja vilenjak klaun/mađioničar. Dana o4.12. sam napomenuo da imamo i posebnu vožnju za grad Zagreb. Stigla je i Uprava HŽ-a na čelu sa direktorom (ovaj visoki sa bradom). Do njega je i direktorica. Moram se pohvaliti da mi je bio vježbenik sadašnji predsjednik Uprave HŽ-a.

Slika

Stigao je po tradiciji i gradonačelnik Zagreba.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Nakon odrađene vožnje 05.12. ponovno promotivna šetnja po Zagrebu. Ovaj put kao sv.Nikola.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Vidim da su mi dvije slike okrenute naopako. Moja isprika.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Da nastavim sa slikama. Sada smo na imanju Salaj. Osim što je okićeno tu je i vareomet.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Još malo atmosfere sa imanja Salaj. Nezaobilazne su i jaslice. Posjetitelji se žele slikati sa Djedom Mrazom. Svi misle da sam ja sa tog imanja. Dobivam i neke pritužbe. Inače ta događanja na ovom imanju poznata su po imenu "Božična priča".

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Vratili smo se u Ivanić Grad. Povratak u Zagreb. Red je da počnem i poklone dijeliti. U vlakovima smo imali posijetitelja sa svih strana. Bilo ih je načešće i najviše iz Slovenije. Neki su i ponavljali vožnje. U razgovoru sa njima sam doznao da su sve vidjeli na televiziji i po pričanju onih koji su prije bili odlučli su i oni doći. U vlaku sam se slikao sa jednim dečkom imena Andrej. Mama i tata razgovaraju meni se čini ruski (učio sam u osnovnoj školi). Pitam ih od kud su? Iz Moskve. Na vlak su došli na preporuku svojih prijatelja iz Rusije. Dan ranije bila je jedna obitelj sa curicom. Ja sam se slikao sa njom. Mala priča po zagrebački sa izgovorom. Curica me pita da li mi može nešto otpjevati? Može! Pjevala je neku rusku pjesmicu. Nisam toliko obraćao pozornost jer postoji dosta vrtića na stranim jezicima (talijanski, francuski, engleski itd). Mislio sam da je iz nekog vrtića gdje uče ruski. Kada mi je mama od Andreja to spomenula sam se sjetio toga. Pitam Ruse kako im se sviđa ovdje? Oduševljeni su. Kažu da su pobjegli iz jednog ogromnog grada koji ima stanovnika skoro kao 3 Hrvatske. Imali smo putnika još iz SAD, Čilea, Španjolske, Italije, Švedske i da ne nabrajam dalje.
U vlaku je i kolega iz Slovenije, forumaš. Poznat je kao "železnocestnik".


Slika

Slika

Ovo dvoje su stranci studenti.

Slika

Slika

Moj pomoćnik mora pripremiti i vreću sa poklonima.

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Božićni vlak u Zagrebu

Poruka od mali.paja »

Podjela poklona.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železničke pruge iz našeg okruženja nekada i sada”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju