Uzana pruga u Švedskoj:Mariefred-Läggesta N-Mariefred

Zanimljivi filmski materijali vezani za železnice
Pošalji Odgovor
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Uzana pruga u Švedskoj:Mariefred-Läggesta N-Mariefred

Poruka od PECELJ »

Svojevremeno (2013.g.) je g.sdz361 pisao na forumu railserbia :

“Nedaleko od Stokholma, na drugom kraju jezera Melaren nalazi se lepo turističko mesto Mariefred. Tu još od kraja šezdesetih radi muzejsko-turistička železnica OSJ (Oster Sodermanlands Jarnvag) koloseka 0,60 m. Imaju zaista veliku kolekciju parnih i motornih lokomotiva ovog koloseka koje su korišćene na švedskim uzanim prugama. Ja sam se već ranije vozio ovom prugom ali su tada radile lokomotive koje su napravljene u toj zemlji i koje nisu mnogo slične našim. Ove godine međutim turističke vozove je vukla lokomotiva broj 8. Ta lokomotiva je istog tipa kao i naše 99.4 (samo što kod šveđana naravno nije došla kao ratni plen, već su je kupili 1919. godine. Posle I sv. rata dosta lokomotiva ovog tipa je završilo na industriskim prugama te zemlje).

Lokomotiva broj 8 je (kao i ostale koje su u voznom stanju) odlično održavana. U plavoj boji, nama malo neobičnoj za ovakve lokomotive, deluje dosta elegantno.

"Brigade" lokomotiva je što se mene tiče opravdala renome. Vrlo lepo radi i zvučno i vizuelno deluje kao dobro naštelovan sat. Pokazala je i svoju pristojnu snagu. Voz je bio sastavljen od tri dvoosovna teretna vagona (G kola) i šest četvoroosovinskih putničkih vagona.
Bez većih problema ih je izvukla uz uspon od 22 promila koji se nalazi na kraju pruge. Jedino što je karakteristično je da se na pravim deonicama malo više "klati" od običnih mašina ali to je posledica Klin-Lindnerovog mehanizma za prolaz kroz krivine.

Sad bi samo dodao da nju potpuno vodi jedno udruženje ljubitelja železnice i svo osoblje na vozu (imaju sve potrebne ispite) su volonteri. Dosta ih je drugih struka ali ima i aktivih železničara čak i sa viših pozicija. Ovog puta kondukter u vozu je bio jedan od sindikalnih lidera na SJ (Švedske železnice-putnički saobraćaj) a prošli put kad sam bio jedan od relativno visokih direktora GC (nacionalni operater teretnog saobraćaja) je ložio parnu lokomotivu.”

Sada smo u prilici i da pogledamo kratke filmove o njoj (ima ih sedam-jedan za drugim), zahvaljujući mom prijatelju koji mi je poslao link :

https://www.youtube.com/watch?v=QnaJWsL-dus

Povratak na “Železnica na filmu i televiziji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju