Cirom i pre Kusturice

Zanimljivi filmski materijali vezani za železnice
MomoR
Desetar pruge
Poruke: 10
Pridružen: 17 Sep 2013, 18:53
Kontakt:

Re: Cirom i pre Kusturice

Poruka od MomoR »

MomoR je sa dva prijatelja sagradio terezinu kojom se ova grupa vozala napustenom prugom Sarajevo-Uzice kao i ograncima ove pruge i drugim.Pruga je skinuta skoro u celoj duzini negde 1981/2. Ostao je samo kolosek sadasnje Sarganske osmice, ali je i taj deo brutalno skinut 1991. Imao sam priliku da gledam kako po stotinak metara pruge zajedno sa pragovima zakacene za buldozer odvlace do Mokre Gore jer je prugu otkupio neki otpad.Tada je porusena i stanica Jatare i verovatno (tada) i z.stanica Mokra Gora. 1994/5. javlja se inicijativa obnavljanja vec porucene Saeganske osmice. Tom prilikom sagradjena je nova stanica Golubici (ali za potrebe snimanja Kustinog filma) i sagrsadjene nove(stare) stanicne zgrade Jatare i i Mokra Gora.I na kraju, U knjizi KREMANSKO PROROCANSTVO, Tarabici u predvideli, da ce se nakon ukidanja saobracaja na "gvozdenom putu", ljudi jopet sjetiti gvozdenoga puta serbez zabave, odmorista i uzivancije", pa ispada da smo nas trojica upravo bili tu prvi putnici. Pozdrav svim ljubiteljima

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: Cirom i pre Kusturice

Poruka od barac »

Postovani kolega MomoR,
Moj "konstruktivni prijedlog" je sljedeci: Postoji li ikakva sansa da dodjem do Vaseg filma (otkupom?), kako bih ga kvalitetnije digitalizovao (frame-by-frame postupkom) i postavio na Internet, za ljubitelje zeljeznica.
Posto se bavim digitalizacijom kino-filmova, način na koji ste Vi presnimili film i nije baš najsrećniji (skakanje trake, loš kontrast, treperenje slike, bijeli svjetlosni krug u sredini slike, itd), mada je jedini moguć u amaterskim uslovima. Bila bi prava šteta ne presnimiti ga "sličicu po sličicu" i prezentovati ga ljubiteljima željeznica u punom "super8" kvalitetu...
Molio bih Vas da mi javite odgovor na gbarac72@yahoo.com...

lozacev sin
Ložač
Poruke: 135
Pridružen: 22 Avg 2013, 23:58
Kontakt:

Re: Cirom i pre Kusturice

Poruka od lozacev sin »

Остао сам без даха,Па ја сам мислио да свака пруга која се гаси да се након пар дана иде са возом и редом пара тј скида и товари на вагоне.А чуј ово и до 1991 постојала пруга на осмици.И возили се дрезином а пруга зарасла у траву а и одваљена стена на прузи и овчари преградили тунел е ово је заиста било нешто фантастично.Мртва пруга а ипак још жива. Може ли неко да каже које год је возила ова мала дрезина тј колико год након гашења и колико се максимално година могло возити након гашења а до 1991,

MomoR
Desetar pruge
Poruke: 10
Pridružen: 17 Sep 2013, 18:53
Kontakt:

Re: Cirom i pre Kusturice

Poruka od MomoR »

Postovani "Lozacev sin.nadam se da se ne ljutite na ovakav posetak moje g pisanja, a i mene su prozvali "pruzni radnik" (verovatno administratori) ali se ne ljutim, naprotiv!Da ne duzim,ideja za voznu javila se oko 1975-76 god. Zapoceta je opste akcija gasenja uskih pruga a kako sam u detinjstvu meoma cesto putovao "CIROM' 1977 je bila gotova drezina sa pogonom na vespin motor.Ceo ovaj filmski prilog je malo ispreturan (?), pa je i Kusturica tu umjesan. U film se umjesao i prilog sa mojih drugih aktivnosti (?). No, pruga je od Sarajeva pa skoro do Uzica bila selokupna do 1981-2), a u pom periodu skinuta je od Foce do Ustiprace, a i ogranak od Priboja do Medjedje. Celokupna pruga je konacno skinuta 82-83.g.Poruseni su celicni mostovi (a neki od mostova du dati lokalnim fudbalskim klubovima da ih prodaju otpadu kao novcana pomoc) trasa delimicno potopljena Vestackim jezerom hidroelektrane Visegrad...Ostao je deo pruge od Mokre Gore do Sargan Vitasa da bi i to 1989-90 bilokonasno skinuto.Predivne z.stanice su opustosene, neke potopljene u jezero.. ubrzo nakon skidanja poslednje deonice grupa bivsih zeljeznicara pokrece inicijativu o obnavljanju tzv. Sarganske osmice. Moji prijatelji i ja, uzivali smo u vozani drezinom par godina,(najmanje dva puta godisnje) evocirali stare uspomene, uzivali u pelepim predelima , imali lepih zgoda i nezgoda, a bili smo i uhapseni u ZS Koran, privedeni u SP Pale itd! Uzivanje se ipak sve bilo! Pozdrav od Pruznog radnika!

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železnica na filmu i televiziji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju