Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od ivanjz »

Nia na jednoj od ovih slika nije stanica Sarajevo. Na prvoj slici mogla bi biti stanica Blažuj. Za drugu fotografiju mislim da je snimljena u Srbiji. Verovatno u Užicu.

http://www.google.com

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od PECELJ »

Obe ove fotografije su u ausrijskom arhivu deklarisane pod terminom "Sarajevo". Ja sam ih ovde tako i postavio ali mi je bilo sumnjivo.

Opet u svojoj knjizi K. Chester postavlja ovu prvu sliku u poglavlju "Sarajevo", ali u propratnom tekstu se ne navodi eksplicitno da je scena iz Sarajeva.
Pominje se da je slika iz Železničkog muzeja Beograd, pa možda njih pitati za lokaciju.
sarajevo ww i.jpg
sarajevo ww i.jpg (197.23 KiB) Pregledano 1305 puta
Teško je nagađati gde bi ovo bilo ali sumnjam da je bilo šta iz Srbije, pogotivu ono nije Užice (s desne zgrade, onda bi sa leve bila Đetinja ?).

Videćemo !

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od ivanjz »

Užice pogled prema Čačku.

http://www.google.com

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od PECELJ »

Vi nikako da se snđete u Užicu ! :D

Ako se gleda prema Čačku onda su sa leve strane objekti stanice a sa dene reka. Ovde je suprotno. Mislim na moju drugu sliku za koju ste rekli da je Užice.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od ivanjz »

Objekti koji se vide su lozionicki, a ne stanicni. Savim se lepo uklapaju brda na izlazu iz stanice prema Cacku.

Drugo. Ovo je veca stanica sa cetiri koloseka. Malo je bilo takvih stanica na BosnaBahn. Po okolnom terenu sigurno nije prema Mostaru. Osim toga ja ovu fotografiju imam godina sa potpisom Uzice.

Trece. Malo bune putnicki vagoni, pogovoto ovaj prvi. Takav nismo do sada imali priliku da vidimo.

Cetvrto. Transport krupne stoke za potrebe vojske vecim je isao iz Srbije jer je Bosna u tome bila siromasna.

http://www.google.com

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od PECELJ »

Ložionički objekti su bili prema Višegradu a ne prema Čačku. To se lepo vidi na ovoj slici :
967_001.jpg
967_001.jpg (122.62 KiB) Pregledano 1289 puta

sdz361
Mašinovođa
Poruke: 159
Pridružen: 02 Apr 2012, 17:19
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od sdz361 »

Slika je iz Bosne, tj. obe slike. Voz se sastoji od veoma karakterističnih BHLB putničkih vagona, na slici sa stokom čak mogu da se vide i oznake. Ti vagoni su se na teritoriji Srbije pojavili tek 1924. godine sa otvaranjem pruge preko Šargana.

Pored toga gospodin Pecelj je u pravu, raspored objekata na slici je kontra u odnosu na Užice. Pored toga pruga na kraju stanice na slici "savija" na levo a u Užicu bi "savijala" na desno.

pepe2
Pružni radnik
Poruke: 1
Pridružen: 09 Nov 2016, 09:10
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od pepe2 »

moji, deda, pradede, cukundede su radili na zeljeznici kao masinovodje, sefovi stanice, inzenjeri (danasnje Austrije, Nisa, BG, SA, Vinkovci). Na strani 18. Ivanjz je odjavio fotografiju osoblja Mostara 1931g na kojoj prepoznajem pradedu u sredini. Za pradedu je prica da je gradio prugu, skolovao se u Becu i govorio tri jezika (nekad je bila spomen ploca na novoj stanici u Mostaru koja je skinuta ili unistena 90-tih).

Zeleo bih da dodjem do originala fotke i kopiram pa molim Ivanajz da se javi.
Isto tako i clanovi Pecelj, i Petar Rakovica Bgd da popricamo oo Mostaru jer mi pravila ovog foruma ne dozvoljavaju da ih kontaktiram.

milanp
Mašinovođa
Poruke: 171
Pridružen: 31 Mar 2012, 07:57
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od milanp »

Lepa ilustracija mosta Lukač kod Konjica.
Prilozi
Lukac.jpg
Lukac.jpg (163.69 KiB) Pregledano 1204 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od PECELJ »

Na donjoj unetnutoj slici ,ove fotografije mosta Lukač, se vidi ulazak u staru stanicu Raštelnica.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju