Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Korisnikov grb
shuca
Vozovođa
Poruke: 230
Pridružen: 05 Jun 2012, 22:27
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od shuca »

Pozdrav za G. Mali Paja :lol: I hvala na predivnim fotosima. :!:
Snimak iz klateceg voza za Dubrovnik oko podneva na izlazu iz stanice Uskoplje ,juni1975.
Picture 303.jpg
Picture 303.jpg (70.57 KiB) Pregledano 2038 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Ovo je kaubojski grad,sa desne strane pruge kada se putuje prema Dubrovniku. Za kratko vrijeme ulazi se u tunel i prelazi u Hrvatsku. Zavoj je skoro pod kutom od 90 stupnjeva. Po izlazu iz tunela odmah je prekrasan vidik prema moru i pučini. Ispod pruge je pogled na Župu Dubrovačku. U daljini se vidi Cavtat. Čak se vidi i mali dio pruge za Zeleniku. Ja sam se vozio tuda i noću. Najprije sa parnjačom a kasnije sa MOT 802. Po noći je još ljepši pogled kada je sve osvjetljeno. Znalo se vidjeti i osvjetljene brodove na pučini ili ribare na moru sa feralom.
Malo o kaubojskom gradu. Tu su se snimale neke scene iz kultnih vestern filmova šezdesetih godina, Winnetou (pustinjske scene snimane su u Delibatskoj Peščari). Tu je snimana komedija "Put oko sveta" prema djelu Branislava Nušića. Film potpisuje redateljica Soja Jovanović. Glavna uloga je bila povjerena Miodragu Petroviću Čkalji. Glumio je Jovančeta iz Jagodine. Njegov pratitelj na putu oko sveta je Rade Marković, koji glumi Crnogorca.
Uh! Svašta bih još mogao napisati!
Ove neke stvari su i mali OT? Možda nekome to smeta što nadodajem nešto a nije željeznica?

Korisnikov grb
shuca
Vozovođa
Poruke: 230
Pridružen: 05 Jun 2012, 22:27
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od shuca »

:D Lepa secanja...
Da, izlazak iz tunela,otvaram prozor i ostanem zatecen pogledom na pucinu :o Na tren mi se ucinilo da letimo ...
FASCINANTAN prizor... MI na vrhu brega ,a more duboko ispod nas.. A onda voz savije na desno niz serpentine i magija nestaje.
Imas li M.P. koji snimak sa te tacke ????

Da ne bude OT, evo moje fotke sa putovanja 1975.
Sjekose.jpg
Sjekose.jpg (101.09 KiB) Pregledano 2023 puta
Na zalost, ovo je jedina sacuvana kopija, a negativi nestali.. :evil:

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od colicdusan325 »

Samo vas dvoje nastavite prepisku,jako je zanimljiva.Nece ona nikome smetati.Potkrepite malo i sa fotografijama.Bravo. ;)

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Mostar. Lijevo su otpremno prijemni (6) kolosijeci. U prvom planu se vidi željezničko skladište. Uz njega je utovarni kolosijek.

Slika

Zima, početak godine 1966. Nekih 9-10 mjeseci nakon ovog snimka je pruga ukinuta.
img024s.jpg
img024s.jpg (191.29 KiB) Pregledano 1566 puta
img037.jpg
img037.jpg (98.92 KiB) Pregledano 1566 puta
Sve ove slike su nastale 1966. godine.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Plato garažnih kolosijeka oko nekih godinu i pol poslije ukidanja pruge. Ravno se vide silosi velikog korisnika željeznice, Žitopromet. Sa lijeve strane na slici uz njih je išla pruga prema Sarajevu. Desno na slici je ložionički kompleks. Vidi se vodotoranj. Uz ovaj zidić uz ovo skladište su bili 1 ili 2 kolosijeka gdje su bili deponirani putnički vagoni u rezervi.

Slika

Ovdje je nekad bila rampa. Više je bila zatvorena nego otvorena. Uglavnom sa ove strane je manevra puno radila. Ova kućica u prvom planu je bila akumulatorska stanica. Tu su se punili akumulatori za putničke vagone. Desno od ove kućice se vide tarabe. Tu je bio ulaz za radionicu za popravak vagona. Sa lijeve strane ove kućice između nje i one barake se odvajao koosijek za ložionicu. Ove bijele zgrade su bila neka vojna skladišta. Tamo je išao i industrijski kolosijek.
Prilozi
img026rs.jpg
img026rs.jpg (143.75 KiB) Pregledano 1566 puta

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2469
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od cira-1 »

Prijatelju, mali.paja, fotografije su prelepe.
Imam jedno pitanje, ove slike si postavio i na forumu - zeleznice.net ali si tamo napisao da su slike (prve tri) snimljene početkom 1965. godine.Koji je datum tačan.

pozdrav

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

cira-1 piše:Prijatelju, mali.paja, fotografije su prelepe.
Imam jedno pitanje, ove slike si postavio i na forumu - zeleznice.net ali si tamo napisao da su slike (prve tri) snimljene početkom 1965. godine.Koji je datum tačan.

pozdrav
Imam na slikama napisno vrijeme nastanka slika. Onda je vjerovatno prvi podatak točniji.
Inače da se malo pohvalim. Malo sam analizirao što sam sve postavio do sada. Što fotografija što skeniranih tekstova sam postavio negdje blizu 3500. Od toga je oko 90% ako ne i više moje vlasništvo. Tu mislim na fotografije ili osobni arhiv. Ovdje sam postavio skoro 500 postova a na "zeljeznice.net" preko 4900. Malo imam i na modelarskim i "vozovi.com". Sve ukupno preko 5500 postova.

Korisnikov grb
shuca
Vozovođa
Poruke: 230
Pridružen: 05 Jun 2012, 22:27
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od shuca »

Foto sa Wikipedije..
Pogled sa Gornjeg Brgata. Koliko pamtim pruga uzanog koloseka bi
trebala biti sasvim desno gde se vidi bela linija i podzid..
Gornji_Brgat,_Croacia,_2014-04-14,_DD_01.JPG
Gornji_Brgat,_Croacia,_2014-04-14,_DD_01.JPG (99.32 KiB) Pregledano 1960 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

2 slike iz Žitomislića. Iste sam dobio od svog susjeda i školskog kolege iz Mostara, Tibora. Slike su nastale negdje '64-'65. Vidi se postavljanje normalnotračnih tračnica.
Scan-141119-0010-17E0itomisli1070i.jpg
Scan-141119-0010-17E0itomisli1070i.jpg (115.87 KiB) Pregledano 1566 puta
Prilozi
Scan-141119-0008-.jpg
Scan-141119-0008-.jpg (128.67 KiB) Pregledano 1566 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju