Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Zaboravih priupitati, kavi podaci su uz sliku?

zokivoz
Šef stanice
Poruke: 422
Pridružen: 29 Maj 2012, 10:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od zokivoz »

Zahvaljujući g. Pecelju postavljam ovu fotografiju ovde. Lokomotiva 85-024 u blizini stanice Sjekose.
Prilozi
Sjekose.jpg
Sjekose.jpg (72.18 KiB) Pregledano 2128 puta

milanp
Mašinovođa
Poruke: 171
Pridružen: 31 Mar 2012, 07:57
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od milanp »

Na forumu railserbia g. šuca je postavio ovul lepu fotografiju putničkog voza u stanici Zavala.
Prilozi
zavala-voz-i-manastir-03-05-1976.jpg
zavala-voz-i-manastir-03-05-1976.jpg (95.05 KiB) Pregledano 2099 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

milanp piše:Na forumu railserbia g. šuca je postavio ovul lepu fotografiju putničkog voza u stanici Zavala.
Slika je nastala 04.05.1976. Nas nekolicina članova KŽMZ (Klub željezničkih modelara Zagreb) je išla poslikati uzane pruge nego što se ukinu. Već je bilo najava da bi se za VR 75/76 mogao ukinuti promet na uzanim prugama. Radi toga je jedna skupina nas tražila i dobila besplatne karte za vlak Zagreb-Sarajevo-Čapljina-Dubrovnik od ŽTP-aZagreb. Od ŽTP-a Sarajevo smo dobili pismeno odobrenje da možemo slikati od Sarajeva do Višegrada (do tamo je još bila pruga) i od Čapljine do Dubrovnika. Išlo nas je ukupno 6 ljudi. Krenuli smo iz Zagreba navečer 30.04.1975. sa vlakom 751. Kako je bio blagdan 2 dana + subota i nedelja lijepo smo to složili. Da ne pričam o gužvi cjelim putem. U Sarajevu smo morali ići na tramvaj pa do A.Mosta od kud je vlak kretao za Višegrad. Za tu relaciju nismo imali besplatne karte nego smo morali kupiti. Kako je bila gužva onda smo odlučili kupiti kod konduktera. Kada je došao lijepo smo mu zatražili da napiše karte. Nije ništa napisao samo je uzeo novce. Bio je zadovoljan on a i mi. Nismo svi morali karte tražiti jer su se iz naše skupine dvojica vozila na lokomotivi. O tome ima i film kod mene u trajanju od nekih 27 minuta. Trebao bih ga prebaciti na DVD. Uglavnom sišli smo u Ustiprači i završili u Foči jer nam nije odgovarao vozni red. Nismo se imali čime natrag vratiti u Sarajevo isti dan dok smo iz Foče imali tu priliku. Iz Ustiprače nas je vukla lokomotiva 83-017 koja je sad spomenik u Čačku. Prije sam isto pisao o toj lokomotivi. 83-017 je vozila posljednji putnički vlak iz Splita za Sinj i natrag. Uglavnom u Foči nas je milicija zapisala. Došao je neki mladi milicioner i pokazali smo mu papire i objasnili kako smo završili u Foči. Nismo imali radi toga nikakvih problema kasnije. Uglavnom smo se vratili i negdje u blizini glavne željezničke stanice Sarajevo prespavali. Spavanje je bilo jeftino. Spavali smo u nekom đaćkom ili studenskom domu. Drugi dan, 02.05. smo išli iz Sarajeva sa vlakom 741 (Ljubljana-Ploče) do Mostara. Društvo je kod mene bilo na ručku doma. Ja sam ostao malo duže sa svojima a društvo je malo po Mostaru prošetalo. Kasnije smo sa šinobusom otišli do Čapljine i pretovarnog djela kao i uskotračnog depoa. Poslije smo sa MOT 802 otišli za Dubrovnik. Moglo se slikati do Turkovića jer je bio još dan.Imam i vozne redove iz tog perioda pa se može i vrijeme vidjeti do koliko sati je to bilo. Uglavnom 03.05. smo slikali po Dubrovniku i vozili se do Huma i natrag. I to ima na filmu zabilježeno kojeg ja imam. 04.05. uslijedio je povratak. Bila je velika gužva radi zadnjeg dana blagdana i vikenda. Ja sam sišao u Mostaru jer su mi moji nešto poslali. Nisam se mogao vratiti u vagon nego sam se popeo kroz prozor. U Mostaru je bila ludnica na stanici. Nije to bilo samo radi blagdana. Bio je još 1 razlog. Tu nedelju je Velež igrao protiv C.Zvezde. Znam da je pobjedio a rezultat sam zaboraio. Bilo je puno navijača koji su se vraćali u Jablanicu i Konjic. Uglavnom to je to. Možda vas još što zanima? Tko je ovo uslikao? Možda i ja! Ali prije će biti da je to bio jedan od sljedećih: D.S., B.T., B.B. i D.K. na žalost pokojni.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Ispod slike su podaci o datumu netočni.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8229
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

ivanjz piše:Zanimljiva razglednica tunela kod Dubrovnika. Verovatno nije Dubrovnik ali je moguće da je Neretva.
Dubrovnik.jpg
Dubrovnik.jpg (86.92 KiB) Pregledano 2057 puta
http://www.google.com
Poznato je da stranci često greše oko naših lokacija ali sad su ga baš....... :D
Pored toga vidi se da je ovo normalni kolosek, upoređujući njegovu širinu sa visinom čoveka.
Lokacija je Demir kapija na pruzi Skoplje - Đevđelija :
083_001 demir kapija.jpg
083_001 demir kapija.jpg (140.6 KiB) Pregledano 2057 puta
087_001 demir kapija.jpg
087_001 demir kapija.jpg (165.7 KiB) Pregledano 2057 puta

zokivoz
Šef stanice
Poruke: 422
Pridružen: 29 Maj 2012, 10:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od zokivoz »

Lokomotiva 83-166 na čelu teretnog voza u blizini Šumeta.
Prilozi
83-166-Sumet-1967.jpg
83-166-Sumet-1967.jpg (108.34 KiB) Pregledano 2009 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

zokivoz piše:Lokomotiva 83-166 na čelu teretnog voza u blizini Šumeta.
Lokomotiva Mađarica je na kraju vlaka i vrši potisak na istom.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Moja je pretpostavka da je ova fotografija putničkog voza sa lokomotivom 83-130 nastala negde na Dubrovačkoj pruzi.

http://www.google.com
Prilozi
Loko3.jpg
Loko3.jpg (96.32 KiB) Pregledano 1959 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

ivanjz piše:Moja je pretpostavka da je ova fotografija putničkog voza sa lokomotivom 83-130 nastala negde na Dubrovačkoj pruzi.

http://www.google.com
Ima li ikakav podatak uz sliku?

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju