Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Drugi vlak kojim sam znao ići je bio brzi iz Sarajeva. On je bio oko 13 sati u Mostaru a u Dubrovniku oko 19-20 sati. Sredinom šezdesetih je često kasnio. Zašto? Bili su česti zatvori pruge. Zašto? Normalnotračna pruga za Ploče se zahuktavala u gradnji i išla prema završetku. Na dosta mjesta se sjekla sa uzanom pa je trebalo križišta raditi. Na nekim dijelovima uzana se pruga izmještala i umetala u normalnotračnu ugradnjom treće tračnice. I o tome kašnjenju ću nešto napisati. Sve putovanje je bilo slično onom opisanom kao sa putničkim u prethodnom tekstu. Jedina je razlika bila da smo sada u Hrvatsku ulazili po mraku. Na pučini se vide ribarske brodice osvjetljene. Vide se svijetla Cavtata. U dolini se vidi rasvjeta Župe dubrovačke kao i hotela u Kuparima. Prekrasan prizor.
Ja sam se u ove opise putovanja unio kao da je to bilo jučer a i da ću sutra to ponoviti. Ukoliko nekom ovi opisi smetaju onda se ispričavam. Ili možda nekom možda nešto treba dodatno pojasniti? Pitajte!

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Između Huma i Uskoplja sam spominjao kratki uspon sa krivinom. Bilo je to kod Zaplanika. Nekad je bilo tu i stajalište ali je ukinuto radi problema sa pokretanjem. Jedna priča. Ljeti je vozi brzi vlak sezonac iz Sarajeva. Kako koju godinu nekad je išao do Dubrovnika a nekad do Zelenike. Vlak su vukli Mostarci. Ukoliko je bio direktni za Zeleniku u Uskoplju je bila lokomotiva iz Dubrovnika. Ona je preuzimala vagone sa kraja vlaka koje je spuštala u Dubrovnik. Mostarci bi sa ostatkom garniture produžili do Zelenike. I tako krenemo jedanput sa Huma i u Zaplaniku lokomotiva serije 85 počne proklizavat. Ne ide. Dimi se i frca ali ne ide pa ne ide. Lagano se spušta prema Humu. Uzima zalet i opet proklizavanje u Zaplaniku. Ponovno se vraća prema Humu. Sa Uskoplja se spušta lokomotiva iz Dubrovnika. 2 lokomotive sada vuku vlak. Zaplanik prolaze k'o metak.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Jedna priča o kašnjenju. Bilo je to u Gabeli. Brzi za Dubrovnik kasni. Bila je već jesen ili zima pa je i ranije smrkavalo. Prometnik je mladi Darinko B. Čapljinac. Poslao je skretničara da na signale odnese lampe i da ih upali. Bila su 3 signala. Putnički iz Gabele za Ploče je otišao. Brzi dolazi a skretničar otišao na signale. Da ne bi brzi stao kod signala ona pošalje telegrafistu da poravna skretnice poslije odlaza putničkog za Ploče. I ode telegrafista. Dođe brzi i krenu prema Dubrovniku. Telegrafista je jednu englesku skretnicu tako okrenuo da se vagoni ili vagon popriječiše preko kolodvora. Eto ti sad da brzi ne stane kod signala! Sad neće nikuda otići. Krivac? Prometnik naravno. Nema šta telegrafistu slati da radi posao koji nije njegov. Što mislite kako je prošao? Super! Za ništa nije odgovarao! Kako to? Dobio je poziv za odsluženje JNA pa se tako izvukao.

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od colicdusan325 »

Svaka cast.Samo nastavite ,vracate me u mladost.Uh od ovoga moze da se rikne.Mali Paja,nije mi jasno u vezi lokomotive serije 85.Da li je ona isla do Zelenike? ;).Samo nastavite sa vasim putopisima,predivni su. :) ;) :P :lol:

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

colicdusan325 piše:Svaka cast.Samo nastavite ,vracate me u mladost.Uh od ovoga moze da se rikne.Mali Paja,nije mi jasno u vezi lokomotive serije 85.Da li je ona isla do Zelenike? ;).Samo nastavite sa vasim putopisima,predivni su. :) ;) :P :lol:
Serija 85 dolazila je u Zeleniku. Kako je tamo bila kratka okretaljka lokomotiva se okretala u 2 dijela, tendert se razdvajao. Ukoliko je okretaljka bila u kvaru onda se lokomotiva na dolazećem vlaku već okrenula na Uskoplju i sa tenderom ispred došla u Zeleniku. Serija 85 ima minimalni radijus od 90m. Na toj pruzi sve krivine su bile veće. U Mihanićima gdje je bio okretni tunel R je bio 110m.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Sa svećanog otvaranja pruge Čapljina -> Dubrovnik 1901. godine u stanici Uskoplje.

http://www.google.com
Prilozi
Uskoplje.jpg
Uskoplje.jpg (47.07 KiB) Pregledano 2048 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Ovu fotografiju je već postavio g. Pecelj. Ova je boljeg kvaliteta.

http://www.google.com
Prilozi
Dubrovnik11.jpg
Dubrovnik11.jpg (83.23 KiB) Pregledano 2025 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Sa svećanog otvaranja pruge Čapljina -> Dubrovnik 1901. godine u stanici Dubravica.

http://www.google.com
Prilozi
Dub1.jpg
Dub1.jpg (59.79 KiB) Pregledano 1975 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Italijanski vojnici u stanici u Uskoplju 1942. godine.

http://www.google.com
Prilozi
Uskoplje.jpg
Uskoplje.jpg (56.81 KiB) Pregledano 1955 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Železnička stanica u Dubrovniku. Snimljeno iz voza sa drugog koloseka.

[url]http://www,google.com[/url]
Prilozi
DubrovnikSt1.jpg
DubrovnikSt1.jpg (63.43 KiB) Pregledano 1898 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 45 gostiju