Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8212
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

Ova fotografija mi je u startu bila sumnjiva što se tiče lokacije. Očekivao sam da će je komentarisati naš poštovani g.mali.paja ali je to izostalo - verovatno je nije primetio.
Danas sam poslao mail sa slikom g.Igoru Legazu, inače Dubrovčaninu i forumskom poznaniku sa zeleznice.net. On mi je decidno odgovorio da to nema veze sa Dubrovnikom.

Da niste možda slučajno g.ivanjz pogrešili oko lokacije ? Meni nekako liči na železničku stanicu Jablanica , pre izgradnje nove, (blizina one planine u pozadini) ali nisam siguran.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Vidio sasm sliku i odmah mi je bila sumnjiva. željezničke zgrade bi trebale biti u Dubrovniku na desnoj strani slike a ne na lijevoj kako je sad. Na lijevoj strani bi trebalo biti more i lučka postrojenja. Nešto od toga bi se trebalo vidjeti. Jablanica? I to mi je malo sumnjivo. Po brdu da ali? Previše je putnika za tako malo mjesto. Previše je željezničkih objekata. Tamo nije ni bilo nikakve industrije. Tek početkom pedesetih godina sa HE Jablanica je krenula industralizacija. Ta industralizacija je u stvari dostava za HE. Jablanica do '53 ili '54 u željezničkom pogledu je bila tek jedna mala prolazna stanica između Mostara i Konjica. Bila je možda po putnicima malo značajnija jer je to bilo najveće naselje između Mostara i Konjica. Inače što se tiče putnika sve željezničke stanice nisu imale veliki broj stanovnika. Naselja su bila na vrhu planina/brda. Jednostavno se nisu imala gdje izgraditi jer je to skoro sve u kanjonu Neretve. U Mostaru je bila poznata jedna izreka nekad: Ovi hodaju 'ko Drežnjaci. To bi rekli ako dvoje ili više ljudi ide jedno iza drugog. Ljudi su na vlak sa brda išli stazama u Drežnicu. Nisu mogli ići jedan pored drugog nego samo jedan iza drugog. Isto je bilo i u povratku. Najinteresantnije je to da bi oni i kad su izašli iz vlaka u Mostaru nastavili jedan iza drugog. Da se još malo Jablanici vratim. Sumnjiva mi je i ova lijevo skroz u prozorima kućica. To bi trebao biti skretničarski blok? Jablanica postaje važan čimbenik u željezničkom pogledu tek izmještanjem pruge izgradnjom HE. Priga je tada izdignuta na višu kotu. Tada iz Jablanice počinje redovito potiskivanje ili zaprezanje skoro svih teretnih i putničkih/brzih vlakova na uspon od 28%o. Lokalni nisu imali tu potrbu jer su bili od 3-4 vagona sastavljeni. Kako sam iznio svoje sumnje da nije Jablanica druga sumnja je da možda i jeste. U prvoj sumnji sam naveo broj putnika kao razlog. Za drugu sumnju da jeste možda su ti putnici graditelji ili njihove obitelji u posjeti. Jer pedesetih kod izgradnje se povećao rad i po broju putnika i prijevozu tereta. Tada je praktički samo željeznica imala monopol na prijevoz. A možemo si zamisliti i kakve su ceste bile.
Što se tiče mog nekomentiranja jednostavno nisam odmah odgovorio i poslije sam zaboravio.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

I sam sam bio u nedoumici da li je ovo Dubrovnik? Slika je bila tako potpisana. Razmišljao sam o Jablanici takođe, ali me bunila ova skretničarska kućica. Na ovoj fotografiji koju smo već imali stanice u Jablanici vidi se i ona što potvrđuje bez ikakvih nedoumica da je to Jablanice.

http://www.google.com
Prilozi
Jablanica1.jpg
Jablanica1.jpg (63.43 KiB) Pregledano 2003 puta
Jablanica33.jpg
Jablanica33.jpg (118.19 KiB) Pregledano 2003 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8212
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od PECELJ »

Stara karta dubrovačkog područja sa ucrtanom trasom uzane pruge :
701_001.jpg
701_001.jpg (233.9 KiB) Pregledano 1963 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Železnička stanica Hum na staroj razglednici.

http://www.google.com
Prilozi
HumSt.jpg
HumSt.jpg (67.66 KiB) Pregledano 1943 puta

zokivoz
Šef stanice
Poruke: 422
Pridružen: 29 Maj 2012, 10:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od zokivoz »

Putnički voz u stanici u Dubrovniku sa lokomotivom 83-149.
Prilozi
83-149-Dubrovnik-1957.jpg
83-149-Dubrovnik-1957.jpg (94.82 KiB) Pregledano 1930 puta

zokivoz
Šef stanice
Poruke: 422
Pridružen: 29 Maj 2012, 10:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od zokivoz »

Železnička stanica Dubrovnik.
Prilozi
DubrovnikSt.jpg
DubrovnikSt.jpg (76.34 KiB) Pregledano 1929 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Ova fotografija je snimljena negde na dubrovačkoj pruzi. Kako ima malo vagona verovatno se radi o lokalnom vozu.

Mali paja verovatno zna više.

http://www.google.com
Prilozi
FILE4041.jpg
FILE4041.jpg (45.77 KiB) Pregledano 1881 put

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od mali.paja »

Da li se zna broj lokomotive?

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Mostar - Čapljina - Dubrovnik

Poruka od ivanjz »

Nažalost g. mali paja ne znam broj lokomotive.

http://www.google.com

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Google [Bot] i 5 gostiju