Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Srbiji
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od PECELJ »

Izgradnja tunela i nadgledanje radova sa strane male Moštanice :
Izgradnja tunela sa strane M.Mostanice.jpg
Izgradnja tunela sa strane M.Mostanice.jpg (139.44 KiB) Pregledano 3025 puta
Izgradnja tunela sa strane M.Mostanice-1.jpg
Izgradnja tunela sa strane M.Mostanice-1.jpg (165.66 KiB) Pregledano 3025 puta
Izvor : https://www.youtube.com/watch?v=uh4SIneliWo

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od PECELJ »

Svečani doček prvog voza iz Beograda u stanici Obrenovac 1928.godine :_
Obrenovac 1928-docek prvog voza iz BG.jpg
Obrenovac 1928-docek prvog voza iz BG.jpg (125.49 KiB) Pregledano 2909 puta
Izvor : https://www.youtube.com/watch?v=uh4SIneliWo

zemunelo
Pružni radnik
Poruke: 6
Pridružen: 06 Jan 2016, 20:10
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od zemunelo »

Povodom nekoliko postova o tunelu između Umke i Male Moštanice napravio sam nekoliko slika kada sam nedavno sa prijateljima išao da pronađem tunel i da ga vidim uživo. Evo slika....

Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Sam put do tunela je teško prohodan čak i peške jer je trava i rastinje gotovo 1-2m visine a o samoniklom drveću da i ne govorim. Usput smo se nagledali džinovskih paukova i raznih vrsta biljaka i insekata koje nismo do sada videli. Evidentno je da ovim puteljcima davno niko nije prolazio (osim možda nekih životinja jer smo sretali manje staze koje su se levo i desno odvajale od ''glavne'' staze do tunela). Kao u stilu Indijane Džonsa, napokon se probismo. Vide se slike ulaza u tunel kao i prilično zaraslog prilaza tunelu kojim je nekada saobraćao ''Ćira''. Tunel je, čini se u dobrom stanju, ima u njemu ljudskih tragova ali sigurno ne skorašnjih. Tunel je meni bio veoma zanimljiv jer sam se sad prvi put našao u tunelu kroz koji je prolazila isključivo parna lokomotiva pa mi je bilo interesantno što su delimično crni zidovi. Na njima smo uočili četvrtaste otvore (vide se na slikama) koji su dubine oko 1m ali potpuno zatrpani na krajevima i nisam siguran za šta služe. Zašli smo možda do prvih 300m tunela i nismo imali vremena da ga prođemo celog do Moštanice ali to imamo nameru uskoro kada se ponovo budemo vratili tamo. Za vreme tog našeg obilaska tuneli videli smo česta udubljenja u zidovima gde su se ljudi koji su prolazili kroz tunel sklanjali dok ne prođe voz. Meni jedina nedoumica ostaje šta je ono betonsko što se proteže uz levu ivicu zida....nešto smo razmišljali da su u pitanju cevi gasovoda ali nismo sasvim sigurni. Svejedno, podseća na dugačak peron. :D
Nadam se da će vam slike biti interesantne, uskoro sledi kompletan obilazak pa ćemo napraviti još fotografija.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od ivanjz »

Hvala lepa zemunulo na ovim odličnim fotografijama.

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od ivanjz »

Ova fotografija lajkovačke lokomotive 85-030 na čelu voza je verovatno snimljena negde na putom prelazu Beograd - Obrenovac.

http://www.google.com
Prilozi
85-030-Beograd.jpg
85-030-Beograd.jpg (102.46 KiB) Pregledano 2846 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od ivanjz »

Kompozicija se kreće prema Obrenovcu negde na Čukarici 1967. godine.

http://www.google.com
Prilozi
85-Beograd.jpg
85-Beograd.jpg (89.15 KiB) Pregledano 2846 puta

Korisnikov grb
presa
Šef stanice
Poruke: 378
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:15
Mesto: Мали Борак
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od presa »

Od Čukarice do Obrenovca bilo je nekoliko rampi. U samom Obrenovcu bile su dve jedna na ulazu iz pravca Beograd i druga na izlazu prema Lajkovcu u blizini železničke stanice. Misim da je ovo rampa na ulazu u Obrenovac. Drvored koji se vidi postoji i danas. Kooliko može da se vidi autobus vozi na liniji Beograd - Obrenovac.

zemunelo
Pružni radnik
Poruke: 6
Pridružen: 06 Jan 2016, 20:10
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od zemunelo »

Evo nekog malog update-a vezanog za deonicu pruge kroz Ostružnicu....
Kao i svuda na trasi nekadašnje pruge - ni ovde ne postoji fizički dokaz koloseka već su to samo ''konture'' trase kojom se nekada kretao Ćira.
U Ostružnici još uvek postoje ostaci mostića preko male rečice preko koje je prolazio voz a desetinu metara dalje od mosta nalazi se zgradica koja je čini mi se nekada služila kao stanična zgrada (zgrada deluje tako po svom obliku iako na njoj nema nikakvih oznaka). Evo slika pa procenite...

Slika Slika Slika Slika Slika

Na sledećoj slici vidi se satelitski snimak ovih lokacija (crveni krug je mostić) a žuta linija trase označava deo kamenog zida u brdu pored kojeg je prolazila pruga, visoko rastinje mi nije dozvoljavalo da bliže slikam ali je zid oučljiv u jesen kada nema lišća na drveću koje ga zaklanja.

Slika

Interesantna stvar je da je ovo već druga lokacija na trasi koju sam posetio (pored Umke i tunela ka Moštanici) na kojoj je gasovod postavljen bukvalno na samoj nekadašnjoj trasi, izgleda da je inženjerima bilo lakše da koriste trasu pruge nego da ucrtavaju neku novu putanju gasovoda.

Mali kuriozitet predstavlja jedan vagon-restoran u samoj Ostružnici koji se nalazi na samoj trasi pruge (kako je tu dospeo i kada ne znam) koji je nekada po priči lokalaca radio kao kafić/kafana ali je već dugo zatvoren i nije u fuknciji, vagon je naravno uskog koloseka i stoji na parčetu koloseka dugačkog 10-ak metara.
Na sledećim slikama se vidi lokacija vagona (beli kružić u donjem delu) kao i sama trasa pruge koja kroz Ostružnicu vodi do malopre spomenutog mostića i stanične zgrade (kružić u gornjem delu).

Slika

A evo i slike vagona sa street view-a :)

Slika

To je to za sada, ako sakupim nekih interesantnih stvari i informacija o ovoj deonici napisaću u nekim narednim postovima.

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od cira-1 »

Poštovani gospodine zemunelo, moram da Vas ispravim :

- g. zemunelo je napisao : dalje od mosta nalazi se zgradica koja je čini mi se nekada služila kao stanična zgrada (zgrada deluje tako po svom obliku iako na njoj nema nikakvih oznaka). Evo slika pa procenite...
Stanična zgrada je bila (gledano od vagona) prema Beogradu. Od zgrade je ostao samo temelj, i ostali su dva dreveta ispred

- g.zemunelo je napisao : Mali kuriozitet predstavlja jedan vagon-restoran u samoj Ostružnici koji se nalazi na samoj trasi pruge (kako je tu dospeo i kada ne znam) koji je nekada po priči lokalaca radio kao kafić/kafana ali je već dugo zatvoren i nije u fuknciji, vagon je naravno uskog koloseka i stoji na parčetu koloseka dugačkog 10-ak metara.
Vagon je sa normalnog koloseka, postavljen je odma pored stanične zgrade i pored kafića jedno vreme je služio Ljubiteljima železnice.

Kad pronađem fotose postaviču gde se vidi ostaci zgrade i vagon. Prilažem iz privatne zbirke jednu fotografiju gde se vidi stanična zgrad (označena sa a) i magacin (b).
O - 2.jpg
O - 2.jpg (190.55 KiB) Pregledano 2781 put

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Beograd-Čukarica-Obrenovac

Poruka od PECELJ »

Železnilka stanica Obrenovac - kolektivni predratni snimak :
Obrenovac 1-1.jpg
Obrenovac 1-1.jpg (92.45 KiB) Pregledano 2728 puta
Izvor : https://www.youtube.com/watch?v=uh4SIneliWo

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog kolose u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju