Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Srbiji
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8212
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od PECELJ »

Kao i uvek , izvanredne reportaže g.Tamcica.

Vratile su me u mladost jer sam često proko leta išao kod sestre u Užice. Prisustvovao sam otvaranju plaže (bilo je neko plivačko takmičenje) kao i čuvenog Titovog trga.
Meni nije smetala dosta hladna voda (i Gradac u Valjevu je još hladniji) a išli smo i uz prugu kroz ove tunele sve do neke brane.
Mislim da se od brane odvajao jaz za hidrocentau. Kupanje u brani za mene nije bilo baš prijatno, hvatao me je strah jer je bila velika dubina. :roll:

A oko tog čuvenog kupališta, za ono vrema u Srbji, počelo je ovako :
217_001 Uzice.jpg
217_001 Uzice.jpg (151.63 KiB) Pregledano 1282 puta
749_001 Uzice.jpg
749_001 Uzice.jpg (174.46 KiB) Pregledano 1282 puta

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od Tamcic »

Мислим да се барска и ускоколосечна пруга спајају одприлике код кривине. Одатле барска пруга је у успону и иде изнад ускоколосечне. Исправите ме ако грешим.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od mali.paja »

Malo gledam ove slike nekadašnje trase od Užica prema Bosni. Koliko bi se moglo stare trase iskoristiti za eventualno produženje pruge do Užica? Na "zeljeznicama.net" smo imali sličnu raspravu o tome. Navodno da je problem HE? Računam da ste vi ipak domaći na tom terenu i da bi mogli imati točnije podatke. Prvi put kada sam išao na Šargan išao sam iz Beograda. Nakon zadržavanja i slikanja u Užicu na kolodvoru smo krenuli prema Mokroj Gori. Malo samo što smo napustili Užice smo morali stati radi prometne nesreće. Puno je auta bilo ispred nas. Vratili smo se u Užice i kroz grad se strmom cestom peli da bi na nekim djelovima išli usporedno sa starom trasom pruge prema Bosni. Pruga je išla poviše ceste. Uglavnom putovali smo možda sat ili sat i pol duže.

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od Tamcic »

Господине Мали Паја прича о поновном повезивању Ужица и Вишеграда постоји одавно још од кад је почела обнова пруге на Шарганској осмици. Тако је и пророчанство пророка Тарабића :D . Повремено се појави неки локални политичар и покупи понеки јефтин поен причом колико би то био значајно за туристичку понуду Златиборског краја. Пруга је продужена Од Шарган Витаса до Кремана а до Вишеграда је завршена али нема вожњи до Вишеграда. Приче су разне од политичко граничних до техничких проблема. Кад сам пре две године учествовао у гашењу пожара на Тари био сам на простору око пруге, станице Мокра Гора, Дрвенграда и бранили смо да ватра приђе пруги а касније Дрвенграду. Особље станице и хотела причало ми је тада да су направили пругу сликали се за новине и телевизију и после тога нису возили за Вишеград јер су нешто лоше и на брзину урадили па се пруга стално квари и није сигурна за вожњу. Пруга према Ужицу без измене трасе може да дође до Биоске. Ту је један део трасе потопљен изградњом вештачког језера Врутци за снабдевање Ужица водом.Поставио сам филм о изградњи бране
Раније је постојала прича да се пруга изгради измењеном трасом од Биоске до Стапара па да путници до Стапара дођу пругом нормалног колосека па пређу у ћиру и возе се до Вишеграда али је то скуп пројекат јер мора да се уради неколико тунела и мостова а има и проблема са нагибом терена. Некад кад сам ишао на језеро нисам обраћао пажњу на трасу уске пруге па немогу да кажем какво је стање трасе данас. Недалеко од бране је тунел. Како игледа остатак трасе до Ужица незнам али имам намеру да на лето направим излет бициклом или мотором по траси па ћу направити фотографије. Постоји и прича да су старом трасом укопане цеви за снабдевање Ужица водом па због тога неможе да се уради пруга. Ипак мислим да је главни проблем недостатак средстава. Толико од мене за сада.

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od Tamcic »

Нашао сам један снимак вожње старом трасом од Ужица до бране Врутци.

https://www.youtube.com/watch?v=Y19B9j6rY9o

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od mali.paja »

Ja sam bio prije 2-3 godine u mjesecu rujnu (septembar) početkom i bio je požar. Znam da na jednom vidikovcu se nismo zaustavljali radi požara.
Što se tiče pruge prema Višegradu kritičan je dio od Vardišta. Znam pouzdano da bi preko 50% pragova trebalo izmjeniti. Političari su se žurili da to bude otvoreno do Velike Gospojine. Tucanik u Višegradu je nabačen na asfalt. Pragovi nisu impregnirani. Što se tiče granice to je najmanji problem. Fora je da na jednoj takvoj pruzi imate policijsku i sarinsku kontrolu. Ide to releativno dosta brzo. I sada povremeno vlak ide u Višegrad za skupine koje zakupe vlak. To čak ni za nas u Hrvatskoj nije skupo a posebno one sa zapada. Jedan autobus je u stanju zakupiti vlak. Ne bi trebalo po osobi više od desetak eura.
Što se tiče spuštanja pruge u Užice kako bi bilo sa sistemom povratnice, slično kako je bilo u Drvaru?

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od Tamcic »

Да у септембру пре три године је био велико пожар. У предходном посту сам пренео приче које сам чуо у Ужицу Пожеги и Мокрој Гори и грашком написао две године. Нажалост нисам се возио том пругом. Стално планирам и волео бих да идем од Кремана или Шаргана до Вишеграда са парном локомотивом,али увек ме нешто спречи. Нисам до сада пратио форум жељезнице.нет. Ево прегледам сад и видим да има доста занимљивих идеја за решавање проблема измештања трасе. Свакако би било атрактивно да пруга прође поред језера. Поводом недавних проблема са језером и исправности воде за пиће у Ужицу круже и приче да ће се тотално забранити купање и риболов на језеру.Знам да није дозвољено возити се моторним чамцем осим ако је погон електрични. Незнам колико је озбиљна та прича. Колико се види на снимку који сам поставио траса излази директно на брану а то се види и са разних скица и карти којих има на форуму.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8212
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od PECELJ »

Čuveni železnički most preko reke Đetinje u Užicu, Pre i posle II sv.rata :

Slika
Slika

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od ivanjz »

Početak gradnje železničkog mosta preko reke Đetinje u Užicu.

http://www.google.com
Prilozi
Uzice9.jpg
Uzice9.jpg (233.98 KiB) Pregledano 1858 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Užice-Šargan-Vardište

Poruka od ivanjz »

Moja je pretpostavka da je ova fotografija nastala na izgradnji pruge između Užice i Vardišta.

http://www.google.com
Prilozi
Most.jpg
Most.jpg (168.78 KiB) Pregledano 1841 put

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog kolose u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju