Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Srbiji
zokivoz
Šef stanice
Poruke: 422
Pridružen: 29 Maj 2012, 10:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od zokivoz »

Putnički voz u nepoznatoj stanici sa lokomotivom 92-010 na čelu.
Prilozi
92-010-1964.jpg
92-010-1964.jpg (84.41 KiB) Pregledano 2088 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

U pitanju je železnička stanica Paraćin.

Koje zbog dosta koloseka, zatim ova lokomotiva je bila na još jednoj slici u Paraćinu i konačno g.ivanjz je sličnu postavio ali dosta lošeg kvaliteta-

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od mali.paja »

Prteći slike na ovom forumu primjetio sam da su se na ovoj pruzi dosta dugo zadržali dvoosovinski putnički vagoni. Na pruzi od Sarajeva na istok (prema Užicu i Beogrdu) i jug (prema Mostaru, Pločama, Zelenici, Dubrovniku i Titogradu) su relativno rano nestali kao i teretni. Znam da mi je pokojni otac koji je bio strojovođa pričao da su izbačeni radi male nosivosti (teretni) kao i putnički. Drugi problem je bio što je onda trebalo i više kočničara. Treći problem je bio u tome da je bilo dosta uspona gdje se trebalo potiskivati. Kod potiskivanja kako su ti dvoosovci i lakši dolalizlo bi do sabijanja vagona u krivinama i potom iskakanja. Iza toga su ostali samo troosovinski i četveroosovinski vagoni (putnički i teretni). Negdje početkom šezdesetih i putnički troosovci su otpali. Ustvari ti troosovci su bili zatvoreni teretni vagoni (serija G) koji su imali unutra uzduž vagona sa obje strane klupe i na čelu vrata kako bi se moglo prelaziti iz vagona u vagon (kondukteri). Mislim da je to čak bio i 3 razred. Kasnije su ti vagoni najviše korišteni kao službeni.

sdz361
Mašinovođa
Poruke: 159
Pridružen: 02 Apr 2012, 17:19
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od sdz361 »

mali.paja piše:Prteći slike na ovom forumu primjetio sam da su se na ovoj pruzi dosta dugo zadržali dvoosovinski putnički vagoni. Na pruzi od Sarajeva na istok (prema Užicu i Beogrdu) i jug (prema Mostaru, Pločama, Zelenici, Dubrovniku i Titogradu) su relativno rano nestali kao i teretni. Znam da mi je pokojni otac koji je bio strojovođa pričao da su izbačeni radi male nosivosti (teretni) kao i putnički. Drugi problem je bio što je onda trebalo i više kočničara. Treći problem je bio u tome da je bilo dosta uspona gdje se trebalo potiskivati. Kod potiskivanja kako su ti dvoosovci i lakši dolalizlo bi do sabijanja vagona u krivinama i potom iskakanja. Iza toga su ostali samo troosovinski i četveroosovinski vagoni (putnički i teretni). Negdje početkom šezdesetih i putnički troosovci su otpali. Ustvari ti troosovci su bili zatvoreni teretni vagoni (serija G) koji su imali unutra uzduž vagona sa obje strane klupe i na čelu vrata kako bi se moglo prelaziti iz vagona u vagon (kondukteri). Mislim da je to čak bio i 3 razred. Kasnije su ti vagoni najviše korišteni kao službeni.
Na pruzi Paraćin - Zaječar dvoosovinski putnički vagoni su se zadržali dugo , tj. sve do njenog ukidanja ali samo za lokale Paraćin - Popovac (cementara). Naime od 1955. godine velika cementara u Popovcu je (mesto dotadašnje veze industriskom prugom 0,60 m) je povezana sa JŽ prugom upletenog koloseka 0,76/1,435 m. Teretni vozovi su uglavnom bili normalnog koloseka, dok su lokali za prevoz radnika bili uzani. Za njih su korišćeni dvoosovinci jer na pruzi nije bilo mnogo uspona, a i relacija je bila kratka. Putnički vozovi na kompletnoj relaciji Paraćin - Zaječar su još od pre rata bili sastavljeni isključivo od četvorosovinskih vagona. Teretni dvoosovnci su jako rano izbačeni i na ovoj pruzi.

Dvoosovinski putnički vagoni su do kraja korišćeni još na prugama Požarevac - Petrovac i Zrenjanin - Radojevo. Na ovoj poslednjoj su i teretni vagoni uglavnom bili dvoosovinski.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

Detalj iz železničke stanice Krivi Vir na fotografiji J.Williga iz 1936.godine :
Krivi vir 13.19.jpg
Krivi vir 13.19.jpg (127.99 KiB) Pregledano 2038 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od ivanjz »

Šabanovac 1937. godine.

http://www.google.com
Prilozi
Sabanovac.jpg
Sabanovac.jpg (48.76 KiB) Pregledano 2033 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od ivanjz »

Lokomotiva 1342 kasnije 83-043 u ložionici u Zaječaru 1937 godine.

http://www.google.com
Prilozi
83-043-Zajecar.jpg
83-043-Zajecar.jpg (50.72 KiB) Pregledano 2033 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

Lokomotiva JDŽ 93-006 u železničkoj stanici Sumrakovac 1936.godine na fotografiji J.Williga :
Sumrakovac 13.20.jpg
Sumrakovac 13.20.jpg (117.44 KiB) Pregledano 2016 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

Železnička stanica Bor 1933.godine na fotografiji J.Williga.
Koja bi ovo bila lokomotiva ?
Bor 16.15.jpg
Bor 16.15.jpg (102.11 KiB) Pregledano 1991 put

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od mali.paja »

PECELJ piše:Železnička stanica Bor 1933.godine na fotografiji J.Williga.
Koja bi ovo bila lokomotiva ?
Bor 16.15.jpg
Rekao bih da je to serija 82.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog kolose u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju