Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radojevo

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Srbiji
colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od colicdusan325 »

Postovanje G-dine Pecelj,divno je ovo u vezi pruge Zrenjanin-Radojevo,pa vas molim prebacite sliku male lozionice Zrenjanin{POKLON MENI OD SDZ361,ali i svim forumasima.Slika se nalazi u temi Prepoznavanje fotografija .Strana 27.Unapred zahvaljujem.Ujedno i ja pamtim dobro tu prugu i stanicu Srpska Crnja,lokomotivu serije 80 na okretnici u istoj.Stoga apelujem na G-dina SDZ361,da nadje semu Stanice Zrenjanin i male lozionice,sa pripadajucim skretnicama i kolosecima. ;) :) :D :lol: :P :oops:

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8235
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od PECELJ »

Samo za Čolićeve oči obećana slika male ložionice u Zrenjaninu :
col1 Lozionica Zrenjanin.jpg
col1 Lozionica Zrenjanin.jpg (149.81 KiB) Pregledano 3105 puta
Inače g.colicdusan325, imao sam to zadovoljstvo da putujem ovom prugom sa ocem do Vojvode Stepe negde krajem 50-tih godina.
Tamo smo imali rodbinu, doseljenu iz Hercegovine.
Mislim da nas je vukla lokomotiva serije 182.

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od colicdusan325 »

Bravo i svaka cast.Moj boravak u mestu Srpska Crnja,se desio 63 god, sestra mi je radila u bolnici za grudobolne,koja se nalazila u tom mestu,te sam je ja posetio sa roditeljima i tu ostao 10-tak dana.kao desetogodisnjak pretpostavljam da znate de sam najhvise boravio.A sto se tice parne lokomotive serije 80,nju opet pamtim iako sam bio mali,kad je iz drzavne lozionice Zrenjanin dolazila u lozionicu Bijeljina [otac Sef stanice ,mati rodjena Bijeljanka iz cuvene porodice Lazic[deda drzao stari Hotel Drinu.komunisti konfiskovali],na ispomoc parnim lokomotivama serije 71.60-tih godina dosle lokomotive serije 83 DJDJ.Ito pamtim kada su ih skidali sa plato vagona,i odvozili u lozionicu Bijeljina Stara,gde su kasnije preuzele sav saobracaj.Zamislite u stanici Zrenjanin u ono vreme,jednu pored druge parne lokomotive seriju 17 i seriju 80 ili 182. :D :D :D :D :D :D :) ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :P :P :P

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2470
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od cira-1 »

Na prethodnoj strani g pecelj pisao je o banji Rusanda i postavio je jednu fotografiju na kojoj se vidi dekoviljski kolosek koji je vodio do jezera iz koga se vadilo blato i vagonima dovozilo do banje.

Evo jedne fotografije iz tog doba.

Banja Rusanda, prevoz blata za kupatilo. Sa foruma Srdjan Adamovic
Prilozi
25.jpg
25.jpg (61.99 KiB) Pregledano 3091 put

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2470
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od cira-1 »

80-001 snimljena u Zrenjaninu. - iz knjige Na raskrsnici milenijum
Prilozi
31.jpg
31.jpg (111.69 KiB) Pregledano 3090 puta

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od colicdusan325 »

;) Postovani i dragi prijatelju CIRA-1,fotografija parne lokomotive serije 80 je prelepa.Medjutim ovo ni pod tackom razno, nije niti ce ikad biti, lozionica Zrenjanin.Ta slika postoji i u knjizi g-dina Tadej Brate,gde se navodi da je lokomotiva serije 80-001 snimljena u lozionici Zrenjanin 1935.Uporedi sliku lozionice Zrenjanin od G-dina SDZ361 i ovu to nema nikakve veze.Ima jos puno stvari koje bih mogao napisati,argumentovati,ali nemam snage.Tvrdim jos jednom ,da lokomotiva serije 80-001 na ovoj fotografiji nije snimljena u stanici Zrenjanin.Gledao sam negde lozionicu u stanici Bosanski Brod i po semi koloseka i lozionickih supa,meni lici da ta fotografija odatle potice.

sdz361
Mašinovođa
Poruke: 159
Pridružen: 02 Apr 2012, 17:19
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od sdz361 »

Poštovani kolega colicdusan325 je potpuno u pravu. Ova slika nije iz ložionice Zrenjanin. Lokomotiva 80-001 pre 1945 nikad nije bila u toj ložionici. Ona je bila prvo u Paraćinu da bi kasnije bila premeštena u Lajkovac a pred II sv. rat je stacionarana u ložionici Sarajevo. Slika bi trebalo da je iz Lajkovca, ne samo zbog podataka o domicilu, koji nisu uvek kompletni. Objekat u pozadini se vidi na još par slika iz tridesetih godina koje su sigurno iz tog mesta. Takođe i tip bandere odgovara Lajkovcu. Serija 80 inače prema poznatim podacima nikad nije bila u domicilu u Bosanskom Brodu.

Još da korigujem malo kolegu colica. Serija 83, ĐĐ stigla je u Bijeljinu još 1953. godine ali dugo nije mogla mnogo da se koristi jer je most kod Modrana bio preslab za nju. On je već trebao da bude ojačan korišćenjem materijala sa još 1949. ukinute uzane pruge Šabac - Koviljača ali je demontaža mostova jako kasnila. Zato su vozove još dugo vukle u zaprezi dve lokomotive serije 71. U Modranu se voz delio na dva dela i jedna 71 je vukla deo za Ugljevik a druga za Mezgraju. Ali i nakon ojačanja mosta još jedno vreme su ove lokomotive radile u Bijeljini uglavnom na menevri. Tako je ova ložionica 1960. godine imala 3 lokomotive serije 71 i 3 lokomotive serije 83 u domicilu. Dve - tri 80-tice su kratko bile u domicilu Bijeljina između 1946. i 1949. godine. Kasnije su još neki put dolazile na ispomoć dok most kod Modrana nije osposobljen za veći osovinski pritisak. Tada su 83 preuzele stvar u svoje ruke.

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od colicdusan325 »

Hvala na pojasnjenju u vezi fotografije lokomotive serije 80-001.U vezu korekcije i tu sam potpuno saglasan,ali u vezi lokomotiva serije 83 DJDJ,moram samo da pojasnim ,obzirom da sam imao sedam godina kada smo otisli za Beograd,period od 53 do 60,pamtim kroz maglu.Dobro se secam noci kada je jedna od lokomotiva serije 83na plato kolima nagurana na grudobran,da bi sutradan bila skinuta[prvi susret sa lokomotivom serije 83].Pamtim ih i kasnije kad me je otac vodio u lozionicu,pa ih vidim na lozionickim kolosecima kako stoje.Neke pod parom ,neke hladne.Zasto ovo pisem,malo sam bio neprecizan godine kad su dosle.Bio sam mali .toliko.Inace sve sto je objasnjeno skidam kapu G-dinu SDZ361.Svaka cast.Semu stanice Zrenjanin uzane,potrazi od G-dina Bundala.Hvala. ;) :) :D :lol: :P :oops: :oops: :oops:

sdz361
Mašinovođa
Poruke: 159
Pridružen: 02 Apr 2012, 17:19
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od sdz361 »

Semu stanice Zrenjanin uzane,potrazi od G-dina Bundala.Hvala.
Ako si ti njegov opis stanice doveo u pitanje onda ta šema možda neće dati pravi odgovor. Zato tražim drugi izvor radi ekspertize.

Dok čekamo šemu evo kako je izgledao istovar 83-ojke na rampi sa normalnog vagona. Slika je istina iz Požarevce ali to je svuda isto izgledalo.
Poz15.jpg
Poz15.jpg (151.79 KiB) Pregledano 3054 puta

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Zrenjanin - Radujevo

Poruka od colicdusan325 »

Ja nisam doveo u pitanje,opis stanice koju je izneo G-din Bundalo,ali si ti meni uneo zabunu,pretpostavljajuci da se to mozda radi o skretnicama koje povezuju lozionicke koloseke.onda je moguce da ih je bilo 6[sest].zato bi bilo dobro imati kompletnu semu stanice Zrenjanin uzana,sa pripadajucim lozionickim kolosecima.Da budemo sigurni.Mislim da se slazes.Sto se tice slike ,BRAVO.Znam ja da ti toga imas puno. Imam i ja jednu prelepu fotografiju iz Bijeljina,gde se jedna lokomotiva serije 83-...,skida sa vagona.Na moju zalost tu fotografiju ne mogu podeliti sa ostalim forumasima,a ja znam da ti to imas i da znas cija je to fotografija.Mogu misliti ,koliko taj g-din,ima jos fotografija ,bas na tu temu.Zamisli fotografiju kada lokomotiva 83,vagonom nailazi da zakaci tu 83-...,pa recimo seriju fotografija ,kada ta 83-...se skida sa tog vagona,pa odlazak za lozionicu Bijeljina stara,pa par fotografija tamo,itd,itd.Postoji samo par fotografija lokomotive 83-174 ,83-175.Gde su ostale fotografije lokotiva serije 83,71 i 80 i lozionice Bijeljina. ;) :oops:

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog kolose u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 53 gosta