Pruga Beograd - Bar

Značajne pruge, stanje, fotografije,...
Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Пожешка железничка станица је прилично дугачка. Незнам тачно колико има метара од улаза из правца Косјерића до излаза за Ужице покушаћу да пронађем тај податак. Ево пар слика са надвожњака изнад излаза за Косјерић. Слике нису моје скинуо сам их са фејсбук профила мог комшије али су занимљиве. Појаснићу вам о чему се ради.
До самог надвожњака на излазу за Косјерић долазе три колосека. Један се испод надвожњака укучује у Барску пругу а други продужава још неколико стотина метара паралелно са Барском пругом. Тај колосек је индустријски колосек који води до складишта горива у приградском насељу Прудови. Користе га и за маневар. Тај дан када сам видео километарски воз допутовао сам из Београда и прошао поред воза са фијатовим аутомобилима који је великим делом био ван станице на поменутом индустријском колосеку. Локомотива тог воза налазила се испред станичне зграде. Нисам мерио тачно у метар али по мојој и по процени неких путника и кондуктера воз је имао око 1500 метара. Чуо сам се са неким ортацима поменули су ми да имају слике тог воза па ћу покушати да дођем до њих. Рекли су ми и да је воз отишао за Бар око 19.30. Логично јер последњи воз из правца Ужица и Бара по важећем реду вожње долази у Пожегу у 18.56 и обично мало касни. Следећи воз у Пожеги је брзи воз који из Бара полази у 19.00 а у Пожеги је око 02.45 тако да је то једини воз са којим је ова џиновска композиција могла имати укрштање. Незнам у којој станици али има их доста од Пожеге до Бара.

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od mali.paja »

Požega ima najduži kolosijek 647m. Na pruzi Beograd-Bar najduži kolosijek imaju ukrižje Barajevo 771m i kolodvori Valjevo 812m i Bar 763m. Ostali kolodvori su u rasponu dužina od preko 500m do skoro 700. Najkraći kolodvori su Užice od 336m i Prijepolje od 307m. Najveća dužina nekog vlaka u principu se određuje prema najkraćem kolodvoru. Vi gledate samo ukrštavanje sa vlakovima za prijevoz putnika. A što je sa teretnim? U unutrašnjem prometu mogu voziti i vlakovi sa prekoračenom dužinom pod određenim uvjetima. Za to se mora dobiti odobrenje Područne operative za svaki takav vlak. U međunarodnom prometu vrijede i neka druga pravila a takav je promet između Srbije i Crne Gore. Na brdskim prugama uvjetno rečeno lokomotiva lakše vuče kratak tovaren vlak nego lagani dugačak. Zašto? Kod dugačkih vlakova veliki je problem otpor krivine u usponu. Pogotovo da se pojavljuju „S“ krivine. Kada bi vlak bio dugačak 1500m može doći do trganja. Kada strojovođa kočnikom zavede kočenje najprije koče vagoni u prednjem dijelu vlaka. Vagoni na kraju trebaju neko vrijeme da bi počeli kočiti. Kada strojovođa prestane kočiti tako dugačak vlak prvi dio se otkoči dok je zadnji dio zakočen. I što se događa? Dolazi do raskinuća. Osim toga kakav bi to trebao kompresor na lokomotivi da stalno drži pritisak u zračnom vodu od 5 bara u tako dugačkom vlaku. Non stop bi radio. U takvom slučaju može doći do pregrijavanja kompresora i defektiranja lokomotive. Od Požege do Bara najveći uspon i otpor pruge je 19 promila. Lokomotiva serije 461 koja prometuje na toj pruzi brzinom od 50km/h može vući težak vlak 1045t. Za brzinu 60km/h opterećenje je 1010t, 70km/h opterećenje je 980t itd. Dužina vagona za automobile je oko 25m u prosijeku (par cm manje). Tara vagona sa 3 osovine je oko 20t dok onih sa 4 osovine je oko 25t. Maksimalna nosivost na dvije platforme iznosi 20t. Znači da bi bruto težina jednog vagona bila oko 45t. Vjerovatno vlak koji ste vidjeli dugačak je bio nešto preko 500m i težak oko 900t. Ukoliko u sastavu vlaka ima i vagona sa 3 osovine u takvom slučaju je zabranjeno i potiskivanje vlakova.
Pisac ovih redaka proveo što na JŽ što na HŽ 40 godina. Radio na radanim mjestima: prometnik vlakova 16 godina. Iza toga prvi zastupnik HŽ-a u Sloveniji, referent za granični promet, šef kolodvora i prometni dispečer.

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Господине Пајо хвала на овим подацима. Ја нисам експерт по овом питању као ви и овде сам изнео своју процену и процену људи из воза којим сам допутовао из Београда. Нисам завршио железничку школу и нисам запослен на железници као ви. Волим да путујем возом и због посла којим се бавим често путујем на линији Пожега Краљево Косовска Митровица,Пожега Београд, и Београд Ниш... и на још неким линијама понекад. Путујем возом кад год могу и где год могу. Избегавам друге начине превоза. Моја кућа је близу железничке станице Пожега а нисам знао колика је дужина колосека на Пожешкој станици. Као мали сам се са другарима из улице играо око железничке станице и понекад су нас комшија машиновођа и машиновође који раде ту провозали у локомотиви што је за нас био доживљај. Сви смо маштали да постанемо машиновође и једном другару се сан остварио. Нажалост неради на железници али ипак понекад вози воз за потребе фабрике Милан Благојевић где је запослен. У сваком случају ово је био један од најдужих возова који сам видео...

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Калимеро 901-001



Slika

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Локомотива плавог воза на железничкој станици Београд

Slika

Slika

Slika

Slika

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Занимљиво дрво код железничке станице Пожега. Фотографија није моја скинуо сам је са фејсбук профила града.

Slika

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Маневарка 621 у станици Пожега


Slika

Slika

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Станица Каленић данашњи изглед

Slika


Slika

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Станица Косјерић


Slika

Tamcic
Vozovođa
Poruke: 212
Pridružen: 13 Feb 2014, 15:28
Kontakt:

Re: Pruga Beograd - Bar

Poruka od Tamcic »

Локомотива 461-202 у станици Косјерић

Slika

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železničke pruge u Srbiji - stanje danas”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta